Creotech buduje cleanroom przeznaczony do integrowania satelitów o wadze do 150 kg

Trzecie_m

Budowa zakończy się w lutym. W wyniki inwestycji powstanie kompleks pomieszczeń umożliwiających montaż i testowanie poszczególnych elementów kosmicznej elektroniki, a także realizację pełnej, seryjnej integracji satelitów klasy mikro, o masie do 150 kg.

Kompleks pomieszczeń zlokalizowanych w siedzibie Creotech Instruments S.A. w Piasecznie obejmować będzie część czystą oraz dodatkowe pomieszczenia służące do mycia ultradźwiękowego elementów kosmicznej elektroniki i do tworzenia powłok izolacji termicznej satelitów. Do części czystej, gwarantującej czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 8), o powierzchni 75m2, prowadzić będą aż dwie wentylowane śluzy, w tym jedna śluza przemysłowa, pozwalająca na wwożenie do cleanroomu i wywożenie na zewnątrz dużych elementów.

– Wiele firm realizujących na świecie integrację całych jednostek satelitarnych zmuszonych jest, po zakończeniu zadania, rozhermetyzować swoje pomieszczenie czyste, żeby wyprowadzić satelitę na zewnątrz – tłumaczy Marcin Stolarski z Creotech Instruments S.A. Naszym celem jest stworzenie infrastruktury, która umożliwi seryjną integrację satelitów, dlatego nasz cleanroom zaopatrzony będzie w przemysłową śluzę. Dzięki temu proces integracji kolejnych satelitów będzie można realizować w trybie ciągłym, co znaczenie zwiększy efektywność całego procesu produkcyjnego.

Część czysta składać się będzie w właściwego cleanroomu o powierzchni 61m2 oraz sterylnej szatni, w której pracujący w sterylnych warunkach inżynierowie przygotowywać się będą do realizacji zadań. W pomieszczeniu czystym równocześnie pracować będzie mogło aż 6 specjalistów. Kolejne 4 stanowiska pracy powstaną w pomieszczeniach przylegających do cleanroomu. Część czysta wyposażona zostanie w specjalistyczny dźwig oraz mechanizm umożlwiający manipulowanie satelitą o wadze do 150 kg.

Krok w stronę strategicznego celu

Władze Creotech Instruments od lat, konsekwentnie dążą do realizacji strategicznego celu jakim jest osiągnięcie na kosmicznym rynku prestiżowej pozycji integratora satelitów. Integratorem nazywany jest podmiot, który w procesie budowy jednostki satelitarnej odpowiada za skomplikowany proces połączenia wszystkich elementów, modułów i podsystemów składających się na gotowego, działającego satelitę. Osiągnięcie tej pozycji oznacza nie tylko prestiż, ale świadczy także o szerokich kompetencjach integratora, który w tej trudnej branży posiadł organizacyjną wiedzą i kompetencję umożliwiające poprawne przeprowadzenia procesu integracji.

– Nie praktykuje się reperowania satelitów na orbicie. Dlatego tak ważne jest to, żeby sprzęt wysyłany w kosmos był niezawodny – zwraca uwagę dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. Zarówno proces powstawania poszczególnych elementów satelity jak i wysłanie produktu w kosmos generują ogromne koszty, dlatego od integratorów satelitów wymaga się spełnienia wyśrubowanych standardów w obszarze procesów produkcyjnych, certyfikacji specjalistów oraz parametrów infrastruktury. Te wszystkie kompetencje konsekwentnie skupiamy w ramach spółki Creotech Instruments S.A. i już wkrótce będziemy gotowi do integracji pierwszego satelity.

Docelowo nowa infrastruktura przemysłowa zostanie wyposażona w specjalistyczną aparaturę testową, a firma nie wyklucza rozbudowy cleanroomu w przyszłości.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.