Creotech Instruments dostarczy podsystemy do budowy najnowszej generacji komputerów kwantowych

Quantum computers

Creotech Instruments opracował podsystem niwelujący błędy i zwiększający efektywność pracy komputerów kwantowych. Oferuje on 100-krotnie niższy poziom zniekształcenia informacji w stosunku do poprzedniej wersji, zapewnia zdalną kontrolę i diagnostykę urządzenia oraz zajmuje kilka razy mniej miejsca w porównaniu do systemów oferowanych przez innych producentów. Produkt został wprowadzony do oferty firmy i jest obecnie wykorzystywany m.in. w wiodącym projekcie UE AQTION, realizowanym przez konsorcjum i prowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Innsbrucku.

Obecnie jednym z największych problemów w tworzeniu komputerów kwantowych jest radzenie sobie z błędami, które pojawiają się podczas ich pracy. W klasycznych komputerach takie błędy również występują, ale rzadziej. Szybciej też i w łatwy sposób możemy je wykryć i naprawić. W przypadku komputerów kwantowych stosuje się inne sposoby detekcji błędów i ich naprawiania.

Produkty Creotech Instruments z linii Sinara stanowią jeden z kluczowych elementów systemu kontrolnego komputera kwantowego budowanego w ramach projektu AQTION z Quantum Flagship, koordynowanego przez Uniwersytet w Innsbrucku i realizowanego przez czołowych europejskich ekspertów w technologiach kwantowych bazujących na pułapkach jonowych. Jednym z podsystemów dostarczonych przez Creotech jest właśnie Booster HL.

Wprowadziliśmy do oferty Creotech Instrument innowacyjny system do budowy najnowszej generacji komputerów kwantowych. Liczymy, że będzie on miał wpływ na przychody spółki w tym segmencie w 2022 roku i pozwoli nam pozyskać nowych klientów w tym obszarze. Według naszych planów strategicznych, w latach 2024/25 chcemy być dostawcą pełnego systemu sterowania dla komputerów kwantowych jako jeden z kilku podmiotów oferujących takie rozwiązania na świecie – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

W tym roku w prototypie kompaktowego komputera kwantowego w ww. projekcie zostały zademonstrowane kluczowe bramki kwantowe na 10 kubitach oraz otrzymano stan splątany 24 jonów. Rezultatem projektu ma być 50-kubitowy komputer kwantowy, spełniający techniczne standardy IT, którego demonstracja przewidywana jest w przyszłym roku. Kubity w technologii pułapek jonowych oferują znacznie mniejszy poziom błędów w porównaniu z kubitami nadprzewodzącymi. Z tego też powodu kilkunasto-kubitowy komputer na pułapce jonowej potrafi zdeklasować 50-kubitowy odpowiednik w innej technologii.

Opracowaliśmy i wyprodukowaliśmy m.in. Booster HL, który oferuje aż 100-krotnie niższy poziom zniekształceń harmonicznych związanych z precyzją przekazywania sygnału. To przekłada się na lepsze parametry komputera kwantowego, co wpływa na jakość operacji wykonywanych na kubitach. Nasz układ zajmuje kilka razy mniej miejsca w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, zużywa też dużo mniej mocy. A co najważniejsze, zapewnia zdalną kontrolę i samodiagnostykę, czego nie oferują inne podsystemy dostępne na rynku – mówi dr inż. Grzegorz Kasprowicz, Dyrektor ds. Technologii i współzałożyciel Creotech Instruments S.A.

Obecny prototyp komputera kwantowego z projektu AQTION jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie i cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż wykazuje wysoki stopień integracji – mieści się w dwóch 19-calowych szafach serwerowych i nie wymaga specjalnie przygotowanego środowiska laboratoryjnego. Docelowy 50-kubitowy procesor, działający również w oparciu o podsystemy dostarczane przez Creotech Instruments, będzie ważnym kamieniem milowym w rozwoju technologii kwantowych.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.