Creotech Instruments i Orange Polska planują synchronizację sieci telekomunikacyjnych

Abstract Futuristic Technology Background with Digital number timer concept and countdown, vector transparent

Creotech Instruments – notowana na GPW spółka z sektora Deep Tech – zawarła z Orange Polska S.A. umowę  na realizację dostawy technologii służącej do synchronizacji czasu pochodzącego z zegarów atomowych z dokładnością poniżej nanosekundy. ,,White Rabbit’’ bo o nim mowa, to technologia, która została opracowana w ośrodku naukowo – badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Obecnie Creotech Instruments S.A. prowadzi wraz z CERN prace nad rozwojem kolejnych produktów korzystających z tej technologii. Współpraca z Orange Polska pozwoli tej innowacyjnej technologii na pierwsze komercyjne zastosowanie w obszarze telekomunikacji w Polsce. Termin realizacji zamówienia przypada na IV kwartał 2022 r.

– Miło mi poinformować, że zawarliśmy ważną z punktu widzenia dywersyfikacji naszego biznesu, umowę z Orange Polska S.A. Razem z naszym partnerem planujemy ścisłą współpracę mającą na celu wdrożenie oferowanej przez nas technologii ,,White Rabbit’’ w obszarze telekomunikacji. Termin realizacji zamówienia przypada na koniec tego roku. Będzie to pierwsze komercyjne wdrożenie systemu w obszarze telekomunikacyjnym – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. – Technologia ta służy do synchronizacji czasu z dokładnością poniżej nanosekundy oraz pikosekundową precyzją. Do tej pory stosowana była przede wszystkim w ośrodkach naukowych, m.in. przy akceleratorach cząstek i sieci obserwatoriów astronomicznych, natomiast jej potencjał jest zdecydowanie większy. System został opracowany i w pełni przetestowany w CERN w wymagających warunkach największego na świecie zderzacza hadronów. Dzięki temu wyróżnia się wysokim poziomem innowacyjności. Jestem pewien, że doskonale sprawdzi się w obszarze telekomunikacji – dodaje.

System ,,White Rabbit’’ pozwala na budowę w pełni deterministycznych sieci zgodnych ze standardem Ethernet do przesyłu danych na duże odległości i synchronizację czasu z dokładnością poniżej nanosekundy oraz pikosekundową precyzją. Dodatkowym atutem jest również syntonizacja przenoszonego sygnału zegarowego, czyli przenoszenie i dostrajanie z uwzględnieniem fazy transmitowanej referencji. W tym przypadku oznacza to nie tylko możliwość uzyskania precyzyjnego znacznika czasowego, ale również dokładną synchronizację urządzeń w rozległych, wielokrotnie odgałęzionych sieciach sięgających setek kilometrów. W niedalekiej przyszłości technologia ta znajdzie swoje zastosowanie w sieciach telekomunikacyjnych nowej generacji, synchronizacji transakcji bankowych, optymalizacji sieci energetycznych.

Creotech Instruments od lat realizuje wiele zaawansowanych projektów technologicznych, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Rynek kosmiczny jest dla spółki kluczowym obszarem działalności. Jednym z ważniejszych celów firmy jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye (IV kw. 2023), a następnie satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności w ramach projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites). Jest to jeden z ważniejszych komercyjnych projektów, realizowanych obecnie przez Creotech Instruments.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.