Creotech Instruments otrzymał nagrodę Defender podczas MSPO 2023 w Kielcach

image00022-creotech

Creotech Instruments, notowany na GPW polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, otrzymał nagrodę Defender na XXXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. Spółka została wyróżniona za autorską platformę satelitarną HyperSat w kategorii „Grupa sprzętu rozpoznania wojskowego”. Modułowa platforma do projektowania i budowy satelitów, która stanowi podstawę m.in. dla misji EagleEye oraz PIAST, otrzymała nagrodę jako produkt wyróżniający się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej oraz technologicznej, a także walorami eksploatacyjnymi przy korzystnych wskaźnikach ekonomicznych. Udział Creotech Instruments w targach MSPO wpisuje się w intensyfikację działań Spółki w obszarze obronnym realizowanym na szczeblu krajowym w ramach projektu dla Agencji Uzbrojenia, a także europejskim, jako istotny członek konsorcjum w projekcie REACTS dla UE, finansowanym przez Europejski Fundusz Obronny.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w dziedzinie obronności, organizowane corocznie w Polsce. Ta edycja jest największą z dotychczasowych – na 34 tys. m2 powierzchni zgromadzono 779 wystawców, większość stanowią firmy zagraniczne z 34 krajów. Skala i rozwój Salonu na przestrzeni ostatnich lat pozycjonuje to wydarzenie jako kluczowe w skali Europy obok targów w Paryżu i Londynie. Patronat Honorowy nad MSPO objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Partnerem Strategicznym jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a wiodącym krajem w tym roku jest Korea Południowa z Wystawą Narodową.

Nagroda dla firmy Creotech za platformę HyperSat potwierdza fakt, że dzięki połączonym siłom polskich naukowców, inżynierów i menedżerów stać nas na tworzenie najbardziej zaawansowanych technologii kosmicznych i konkurowanie na globalnym rynku. Gratuluję Creotechowi zasłużonego wyróżnienia. Jednocześnie jestem przekonany, że to dopiero początek, że polska branża i marka kosmiczna dynamicznie będzie rosła w siłę. A stanie się to dzięki zwiększeniu polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, co zadziała jak katalizator dla wszystkich firm i instytucji naukowych. Kolejne sukcesy są więc tylko kwestią czasumówi prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Nagroda Defender dla naszej autorskiej platformy satelitarnej HyperSat podczas MSPO 2023 w Kielcach cieszy nas podwójnie. Po pierwsze została ona przyznana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą kadry kierownicze logistyki Wojska Polskiego i służb Ministerstw poszczególnych resortów. Po drugie potwierdza ona nasze własne obserwacje podczas Salonu, na którym rozwiązania kosmiczne i satelitarne budzą ogromne zainteresowanie ze strony polskich i zagranicznych uczestników tego wydarzenia. Warto podkreślić, że na MSPO znajdują się kluczowi decydenci dla strategicznych projektów obronnych realizowanych w kraju, a także planowanych do zrealizowania projektów w średnim i długim terminie. Wyróżnienie dla Creotech podkreśla naszą rosnącą rolę w obszarze obronnym, w którym na poziomie Unii Europejskiej jesteśmy liderem konsorcjum w jednym z kluczowych segmentów projektu REACTS, obok największych kosmicznych firm w Europie, jak DLR, OHB czy Airbus Defence And Space. Na szczeblu krajowym rozwijamy zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt PIAST, a w zeszłym tygodniu informowaliśmy rynek o pomyślnym zakończeniu fazy 0 i przejściu do fazy A projektu realizowanego dla Agencji Uzbrojenia komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

HyperSat to pierwsza w Polsce i opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, platforma satelitarna składająca się z modułów poszczególnych podsystemów. Pozwala na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 do kilkudziesięciu kg o zróżnicowanym przeznaczeniu m.in. rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi. HyperSat jest rozwijany przez Creotech Instruments od 2017 roku i powstał przy wsparciu ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej i w zgodzie z europejskimi wymaganiami dot. projektowania i budowy systemów satelitarnych (ECSS). Platforma stanowi podstawę dla misji EagleEye, która zostanie zrealizowana w 2024 roku, dla misji PIAST, a celem Creotech jest jej wykorzystanie również w strategicznych projektach obronnych na szczeblu krajowym i europejskim.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to miejsce gdzie przedsiębiorcy, producenci i dostawcy z branży obronnej mają możliwość nawiązania kontaktów biznesowych oraz zaprezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań. My zdecydowaliśmy się aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu, przyjeżdżając na nie w dużym 8-osobowym zespole i przedstawiając firmę oraz nasze produkty na dedykowanym dla Creotech stoisku. To była bardzo dobra decyzja. Za nami liczne spotkania i rozmowy biznesowe o prowadzonych przez nas projektach i szerokich możliwościach rozwiązań jakie oferujemy. Nie zabrakło także wątku kwantowego, a zwłaszcza kwantowej dystrybucji kluczy szyfrujących, które stanowią najbezpieczniejszą formę wymiany informacji. Jest to obszar niezwykle istotny w komunikacji prowadzonej podczas sytuacji konfliktowych, gdzie bezpieczeństwo i wiedza o ewentualnym złamaniu stosowanego szyfru jest kluczowa dla prowadzonych i planowanych działań, o czym doskonale wiemy już od czasów słynnej Enigmy dodaje dr hab. Grzegorz Brona.

W lipcu 2023 roku Polska podjęła strategiczną decyzję o zwiększeniu krajowego zaangażowania w budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA o dodatkowe 295 mln euro w latach 2023-2025. Creotech zidentyfikował do tej pory 8 potencjalnych projektów, w ramach których mógłby dostarczyć własną platformę satelitarną. W przypadku wybrania Spółki do udziału w realizacji tych projektów, Spółka szacuje, że jej udział mógłby osiągnąć poziom 30-50 mln euro rocznie. Aktualnie Spółka prowadzi rozmowy z ESA na temat 4 różnych misji kosmicznych opartych na jej autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Na przestrzeni ostatnich 10 lat Creotech zrealizował wspólnie z ESA ponad 25 projektów kosmicznych, stając się jednym z największych polskich kontrahentów i firmą pierwszego wyboru w Europie Środkowej dla kluczowych projektów Agencji.

Creotech Instruments jest firmą działającą w obszarze systemów satelitarnych i zaawansowanej elektroniki m.in do zastosowań kwantowych. Jako jedyna firma w Polsce osiągnęła zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Istotnym krokiem w rozwoju Spółki jest projekt satelity EagleEye do obserwacji Ziemi w paśmie widzialnym budowanego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Wyniesienie satelity EagleEye na orbitę okołoziemską planowane jest w 2024 roku na rakiecie amerykańskiej firmy SpaceX. Spółka jest też współrealizatorem projektu PIAST, w ramach którego planuje umieścić na orbicie konstelację trzech małych satelitów obserwacyjnych w 2025 roku, także opartych na platformie HyperSat.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.