Creotech Instruments podwykonawcą i partnerem Politechniki Wrocławskiej przy nowym projekcie dla ESA

Planet Mars at sunrise

Creotech Instruments – wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych, 19 maja br. został podwykonawcą i partnerem Politechniki Wrocławskiej w projekcie ,,MEMS Based Mass Spectrometry’’, realizowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach programu ESA EXPRO+. Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie spektrometru masowego dla przyszłych misji kosmicznych ESA i tym samym identyfikacji m.in. substancji organicznych obecnych na badanych przez sondy kosmiczne obiektach takich jak Mars, Wenus, czy Księżyc. W porównaniu do istniejących na rynku rozwiązań, projektowany spektrometr będzie charakteryzował się niespotykaną miniaturyzacją i wysoką czułością. Spółka Creotech Instruments w ramach tego projektu odpowiedzialna będzie za opracowanie i wyprodukowanie elektroniki kontroli i odczytu systemu spektrometru wraz z oprogramowaniem oraz za prowadzenie testów środowiskowych systemu. Całkowity budżet projektu wynosi 449 172 EUR netto, a okres jego realizacji został ustalony na 15 miesięcy.

– Z wielką satysfakcją i dumą pragnę poinformować, że doświadczenie i wiedza ekspercka inżynierów Creotech Instruments po raz kolejny zostały docenione. Wczoraj bowiem otrzymaliśmy informację, że nasza firma została wybrana, jako podwykonawca Politechniki Wrocławskiej, w projekcie „MEMS Based Mass Spectrometry”, który będzie realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cieszę się, że polscy specjaliści z zakresu technologii kosmicznych zostali po raz kolejni zauważeni, w szczególności przez Europejską Agencję Kosmiczną, która bardzo starannie i selektywnie wybiera swoich partnerów do współpracy. Celem najnowszego projektu jest zaprojektowanie spektrometru masowego dla przyszłych misji kosmicznych ESA i tym samym identyfikacji mieszanek gazowych i substancji organicznych obecnych na badanych przez sondy kosmiczne ciałach. Udział naszej firmy w tym przedsięwzięciu wiąże się z frozszerzeniem dotychczasowej współpracy z ESA, a właściwa realizacja I fazy projektu może mieć pozytywny wpływ na uczestnictwo Creotech Instruments w kolejnych fazach przedsięwzięcia, włączając potencjalnie możliwą produkcję urządzenia na potrzeby misji kosmicznych np. na Marsie, Wenus czy Księżycu. Wspomniany spektrometr będzie charakteryzował się niespotykaną dotychczas na rynku miniaturyzacją i wysoką czułością, co z pewnością wpłynie na finalny kształt projektu oraz jakość poszczególnych procesów.  – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. – Przy  ,,MEMS Based Mass Spectrometry’’ będziemy ściśle współpracowali z liderem projektu – Politechniką Wrocławską, dla której pełnimy rolę strategicznego partnera. – dodaje Grzegorz Brona.

Spółka Creotech Instruments w ramach projektu ,,MEMS Based Mass Spectrometry’’ odpowiedzialna będzie za opracowanie i wyprodukowanie elektroniki kontroli i odczytu systemu spektrometru wraz z oprogramowaniem oraz za prowadzenie testów środowiskowych systemu.

Całkowity budżet projektu wynosi 449 172 EUR netto, a okres jego realizacji został ustalony na 15 miesięcy.

–  Projekt zakończy się na poziomie gotowości technologicznej 4, niemniej jednak spodziewamy się jego kontynuacji w ramach kolejnych zleceń. – komentuje Grzegorz Brona. – Liczę, że w perspektywie długofalowej to przedsięwzięcie nie tylko wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej, ale i znacząco wpłynie na osiągane wyniki finansowe Creotech Instruments  – dodaje.

Niedawno Spółka podsumowała wyniki za I kwartał 2022 r. W raportowanym okresie firma, w relacji r/r odnotowała około 2-krotny wzrost zysku netto, który od stycznia do marca br. wyniósł 0,57 mln zł. W minionym kwartale Creotech osiągnął również r/r 24% wzrost wyniku EBITDA, który ukształtował się na poziomie prawie 1,5 mln zł. Przychody ogółem w tym okresie wyniosły 9,4 mln zł i utrzymały się na poziomie podobnym do analogicznego okresu poprzedniego roku, kiedy to zamknęły się kwotą 9,8 mln zł.

Systematyczny wzrost zysków Spółki wynika w głównej mierze z efektywnego zarządzania kluczowymi obszarami biznesowymi z zakresu branży kosmicznej oraz technologii kwantowych. W ramach pierwszego segmentu, w kwietniu 2022 roku Spółka zrealizowała I fazę strategicznego projektu PIAST realizowanego dla polskiego wojska, którego celem jest umieszczenie 3 satelitów obserwacyjnych, opartych na autorskiej platformie HyperSat, na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku. Pierwszym testem technologii HyperSat będzie wystrzelenie pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego – EagleEye, które planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku. Natomiast dalszy rozwój Spółki w tym segmencie kwantowym będzie dodatkowo napędzany udziałem Creotech Instruments w strategicznym projekcie, jakim jest realizacja budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. W maju br. międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi Spółka, otrzymało od Komisji Europejskiej zaproszenie do zawarcia ramowej umowy na budowę takiego komputera.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.