Firma Creotech Instruments pozyskała ponad 5 mln zł dofinansowania z NCBR

SI_prasowe

Creotech Instruments S.A., wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki, rozpoczyna realizację nowego projektu badawczo-rozwojowego „Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych” o łącznej wartości 7,2 mln zł. Spółka pozyskała na ten cel ponad 5 mln zł dofinansowania z NCBR, w ramach którego opracuje nowoczesne rozwiązania do szybkiej integracji pełnych systemów kontrolnych dla komputerów kwantowych.

Komercyjny rynek komputerów kwantowych dynamicznie rośnie. Sektor ten jest obecnie napędzany pracami laboratoryjnymi nad zwiększeniem możliwości obliczeniowych dotyczących modelowania coraz bardziej złożonych problemów i precyzyjnym ich rozwiązywaniem. W ostatnich dwóch latach swoimi pracami nad maszynami kwantowymi pochwaliły się firmy IBM oraz Google.

W 2019 r. wartość rynku komputerów kwantowych wynosiła 507,1 mln USD i do 2030 r. ma ona wzrosnąć do poziomu 65 mld USD, co oznacza CAGR 56% (wg danych ResearchAndMarkets, kwiecień 2020). Europa i Ameryka Płn. będą tu mieć największy udział, który może osiągnąć nawet 78,0% w roku 2030.

Ten dynamiczny rozwój rynku wspierany jest niewątpliwie przez narodowe oraz międzynarodowe programy. Istniejący w Stanach Zjednoczonych National Quantum Initiative Program otrzymuje dofinansowanie z budżetu w wysokości 1,2 mld USD. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju technologii przetwarzania komputerowego i aplikacji bazujących na zjawiskach kwantowych. Równolegle w UE od 2018 roku działa Quantum Flagship, z budżetem 1 mld EUR. Został ukierunkowany na przygotowanie Unii Europejskiej do współzawodnictwa na rynku światowym związanym z drugą rewolucją kwantową, m.in. komputerami kwantowymimówi dr Grzegorz Kasprowicz, współzałożyciel i szef R&D w Creotech Instruments S.A.

Pozyskany projekt rozszerzy działalność Creotech Instruments w obszarze komputerów kwantowych, czego efektem będą pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie modułowe urządzenia elektroniczne dla technologii kwantowych, oparte na specyfikacjach uzgodnionych przez wiodące w tym temacie grupy badawcze z USA i EU. Co również istotne, będą to pierwsze na świecie urządzenia dostosowane do określonych procesów występujących w pracy komputerów kwantowych bazujących na pułapkach jonowych lub kubitach nadprzewodzących. Rozwiązania te znajdą także zastosowanie w zegarach atomowych, wzorcach czasu i częstotliwości, wysokoczułych systemach czujnikowych, grawimetrach oraz w badaniu właściwości chemicznych cząstek i biomolekuł.

W naszym projekcie wykorzystamy prototypy rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które choć są znane i dostępne, to pozostają jeszcze niedopracowane. Planujemy je samodzielnie rozwijać, tworząc zestaw innowacyjnych produktów, który doprowadzimy do etapu gotowości technologicznej TRL7, a następnie skomercjalizujemymówi dr Anna Kamińska, Kierownik Projektu B+R w Creotech Instruments S.A i dodaje:
Stworzymy rozwiązania pozwalające na szybką integrację pełnych systemów kontrolnych dla komputerów kwantowych, dostosowanych do potrzeb konkretnej architektury kubitów. Będą z nich mogły korzystać instytuty naukowe do automatyzacji i obsługi eksperymentów z dziedziny fizyki kwantowej oraz jej zastosowań w chemii i biologii, jak również komercyjnie, do budowy i sterowania urządzeniami wykorzystującymi zjawiska kwantowe, przy produkcji niezwykle precyzyjnych wzorców czasu i częstotliwości oraz wysokoczułych systemów czujnikowych. W dłuższym okresie czasu nasze rozwiązania będą mogły służyć podniesieniu efektywności komputerów kwantowych. Ma to duże znaczenie dla przyszłych perspektyw zastosowania komputerów kwantowych w takich obszarach jak: optymalizacja produkcji chipów półprzewodnikowych, przepływy produkcji i harmonogramy robotyki dla złożonych produktów, np. samochodów i samolotów, produkcja nowych leków oraz materiałów biochemicznych – wyjaśnia Anna Kamińska.

Creotech Instruments S.A. od ponad trzech lat uczestniczy także w projekcie ARTIQ/Sinara dotyczącym stworzenia ekosystemu elektronicznych modułów kontrolno-pomiarowych stosowanych do sterowania technologiami kwantowymi, w szczególności komputerami. Projekt powstał z inicjatywy wiodących międzynarodowych grup badawczych, w szczególności z: University of Oxford, NIST, PTB, University of Maryland, Army Research Lab, University of Hannover, University of Oregon oraz z Politechniki Warszawskiej. Obecnie, produkowane przez Spółkę dostępne moduły pozwalają na kontrolę wszystkich aspektów pracy z kubitami bazującymi na pułapkach jonowych lub zimnych atomach.

Nowe moduły i urządzenia, jakie powstaną w ramach tego projektu będą jedynym dostępnym na rynku kompleksowym portfolio rozwiązań elektronicznych dla technologii kwantowych. Dzięki koncepcji modularnej i dbałości o kompatybilność wszystkich produktów możliwe będzie znacznie szybsze budowanie pełnych systemów dedykowanych aplikacjom kwantowym. Z kolei modułowy system zapewnia przewagę nad konkurencją zarówno wśród użytkowników naukowych, jak i przemysłowych, którzy potrzebują skalowalnych, otwartych systemów, zdolnych do rozbudowy. Istotną zaletą budowanego systemu jest to iż zapewni on pełne pokrycie potrzeb komputera kwantowego na pułapkach jonowych, jeśli chodzi o system sterowaniamówi dr Grzegorz Kasprowicz.
Realizacja projektu „Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych” przewidziana jest na 3 lata.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia Spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych – z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W kwietniu br. Spółka z powodzeniem zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11 285 000 zł. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na najwyższy poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupić trzecią linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoli na zwiększenie skali działalności.

Creotech Instruments S.A. planuje debiut na rynku NewConnect warszawskiej giełdy, który może odbyć się w III kwartale br.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.