Creotech Instruments rozpoczyna współpracę z ESA w ramach misji kosmicznej Comet Interceptor

technology-2609356_1280

Creotech Instruments został zaproszony przez Uniwersytet w Bernie w Szwajcarii do uczestnictwa w misji przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Rolą spółki będzie projekt i wykonanie komponentów do jednego z urządzeń badawczych sondy. W 2029 roku zostanie ona umieszczona na orbicie w celu badania składu i właściwości komet.

Misja Comet Interceptor przygotowywana jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), we współpracy z Japońską Agencją Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA). Statek kosmiczny wystrzelony zostanie w 2029 roku na odległość około 1,5 mln km od Ziemi. Po okresie oczekiwania na kometę, która dotrze do Układu Słonecznego, sonda podzieli się na trzy mniejsze statki kosmiczne, z których każdy będzie posiadał inne instrumenty badawcze. Mniejsze sondy dotrą do warkocza komety i zmierzą jego skład, gęstość, pole magnetyczne i oddziaływanie z wiatrem słonecznym.

Głównym celem misji jest poznanie komet od strony naukowej, w tym ich składu chemicznego i fizycznego, ale również przygotowanie się do potencjalnych przyszłych misji, których zadaniem mogłaby być zmiana trajektorii komety.

– Z satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie do uczestnictwa w kluczowej misji badania składu komet. Będziemy odpowiedzialni za zaprojektowanie, a następnie wykonanie podsystemu odczytu i przetwarzania sygnału dla jednego z urządzeń badawczych Comet Interceptor. Rolą urządzenia będzie zbadanie składu chemicznego komety. Nasza część prac wchodzących do I fazy projektu zakończy się do połowy 2022 roku mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Podsystem odczytu i przetwarzania sygnału (RoE – Readout Electronics) projektowany przez Creotech powstanie na potrzeby urządzenia MANIaC (Mass Analyzer for Neutrals and Ions at Comet). Jego zadaniem będzie przeprowadzenie tzw. spektroskopii masowej, która polega na pomiarze masy jąder atomowych gazów opuszczających kometę. Pierwszą fazą projektu, w którą zaangażuje się zespół Creotech Instruments będzie zaprojektowanie i wyprodukowanie prototypu podsystemu RoE. Jego dostarczenie zaplanowane jest na mający odbyć się w czerwcu 2022 roku wstępny przegląd projektu urządzenia MANiaC. Wtedy ma mieć miejsce oficjalne zaakceptowanie misji przez ESA i podpisanie z Creotech kontraktu na dostarczenie modeli kwalifikacyjnych oraz lotnych podsystemu RoE.

Creotech Instruments zakończył właśnie negocjacje prowadzone bezpośrednio z ESA w sprawie warunków kontraktu na opracowanie Comet Interceptor. Projekt będzie prowadzony jako misja klasy F w ramach programu Cosmic Vision. Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na szereg faz. Pierwsza faza, będąca głównym przedmiotem zakończonych negocjacji, będzie zgodnie z ustaleniami realizowana przez Creotech do czerwca 2022 roku, a jej wartość wynosić ma ponad 700.000,00 PLN. Podpisanie umowy na realizację kontraktu przewidziane jest na początek grudnia 2021 roku.

– W ostatnich dniach zaprezentowaliśmy wyniki finansowe Creotech po III kwartałach 2021 roku, z których jesteśmy zadowoleni. Udało nam się  ograniczyć wpływ ogólnoświatowego kryzysu, który dotknął branżę high-tech, z drugiej strony podjęliśmy wszelkie działania i inwestycje, do których zobowiązaliśmy się w trakcie emisji IPO w kwietniu br. Spółka stawia na rozwój i prace B+R, które zakończą się wprowadzeniem na rynek istotnych innowacji technologicznych w obszarze satelitarnym i kwantowym. Ponosi w związku z tym koszty ww. prac. Jednocześnie zwiększamy zdolności sprzedażowe, które umożliwią alokację nowych produktów spółki na rynku, a także zwiększamy nasze moce produkcyjne mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Spółka osiągnęła narastająco po III kwartałach br. 28,8 przychodów ogółem ze sprzedaży (vs 25,9 mln złr/r), w  tym  22,2 mln zł przychodów ze sprzedaży (vs 22,4 mln zł r/r). Zysk EBITDA w tym okresie wyniósł 3,2 mln zł (vs 5,2 mln zł r/r), a zysk netto 0,9 mln zł (vs 3,2 mln zł r/r).

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.