Creotech Instruments w programie niezależności kwantowej Unii Europejskiej

Partnership of business concept. Group of businessperson. Customer support. Teamwork.

Creotech Instruments S.A. i austriacka firma ID Quantique Europe GMBH podpisały porozumienie o współpracy w obszarze telekomunikacji kwantowej na rzecz programu niezależności kwantowej Unii Europejskiej. Jednocześnie, decyzją Komisji Europejskiej, spółka wraz z innymi członkami międzynarodowego konsorcjum, od maja br. realizuje pionierski projekt budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla UE. Aktualnie trwa Oferta publiczna Creotech Instruments S.A. do 49,6 mln zł brutto, która poprzedza debiut spółki na Rynku Głównym GPW w Warszawie.

Stawiamy sobie coraz ambitniejsze cele, także w obszarze kwantowym. Jest mi więc bardzo miło poinformować, że właśnie zaangażowaliśmy się w kolejny projekt dedykowany tej tematyce. Podpisaliśmy porozumienie z ID Quantique Europe GMBH z siedzibą w Austrii. Współpraca dotyczy naszego wsparcia przy wprowadzeniu na rynek Unii Europejskiej produktów dla komunikacji kwantowej opracowanych przez naszego partnera. To spora szansa dla CRI na umocnienie naszej pozycji na tym niezwykle perspektywicznym rynku, którą zamierzamy odpowiednio wykorzystać. – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

ID Quantique Europe zostało utworzone jako siostrzane przedsiębiorstwo szwajcarskiej firmy ID Quantique w celu rozwoju i dystrybucji rozwiązań dla komunikacji kwantowej na rynek Unii Europejskiej, w szczególności poprzez udział w programie EuroQCI budowy europejskiej infrastruktury kwantowej dystrybucji klucza (quantum key distribution, QKD). Partnerstwo z Creotech ma na celu współpracę przy tworzeniu nowych produktów oraz ewaluację możliwości produkcji i testowania systemów wdrażanych przez ID Quantique Europe. Działania te będą prowadzone z wykorzystaniem linii montażowej Creotech, specjalnie dostosowanej do wymogów urządzeń zawierających komponenty optoelektroniczne. ID Quantique Europe ma dostęp do know-how i własności intelektualnej wytworzonej przez ID Quantique, firmy, która wywodzi się z Uniwersytetu w Genewie i powstała w 2001 roku. To druga firma na świecie, która ogłosiła wprowadzenie technologii dystrybucji kluczy kwantowych do komercyjnych zastosowań związanych z bezpiecznym szyfrowaniem informacji w sieci. W 2007 roku ID Quantique wdrożyła autorskie rozwiązanie do szyfrowania wyborów w Genewie. Była to pierwsza tego rodzaju aplikacja na świecie. Od 2020 r. pierwsze chipy uzbrojone w kwantową generację liczb losowych znalazły się w komercyjnie dostępnych na rynku telefonach komórkowych.

Docelowo, przy dobrej i skutecznej współpracy obu stron, rozwiązania opracowane przez ID Quantique Europe zostaną połączone z rozwiązaniami opracowanymi przez Creotech Instruments. – mówi Grzegorz Brona. – Rynek telekomunikacji kwantowej jest rynkiem równoległym do komputerów kwantowych. Co ważne, oba te rynki wymagają precyzyjnej elektroniki kontrolno-pomiarowej, produkowanej przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych, a to domena Creotech Instruments. – dodaje.

Współpraca z ID Quantique Europe to nie jedyne przedsięwzięcie z obszaru rynku kwantowego realizowanego dla Unii Europejskiej, przy którym obecnie zaangażowana jest firma Creotech Instruments. W maju br. spółka znalazła się w zwycięskim konsorcjum, którego celem jest budowa, w pierwszej kolejności 100 kubitowego, a docelowo 1000 kubitowego komputera kwantowego dla UE. Dzięki temu firma awansowała do wysoko wyspecjalizowanej grupy podmiotów zajmujących się systemami kwantowymi. Fakt ten spowodował duże zainteresowanie spółką Creotech Instruments ze strony innych wiodących producentów, obecnych na rynku kwantowym na świecie.

Zgodnie z szacunkami rynkowymi, do 2030 r. rynek związany z sieciami kwantowymi osiągnie wartość między 10 a 30 mld USD. Produkty i systemy wdrożone przez Creotech Instruments pozwolą więc firmie zająć strategiczną pozycję na tym rynku.

Kilka dni temu spółka Creotech Instruments poinformowała, że wznowiła Ofertą publiczną do 49,6 mln zł brutto. Cena maksymalna została ustalona na 125 zł. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na rozwój spółki, w tym na ukończenie kluczowych projektów R&D w obszarze satelitarnym oraz systemów kwantowych, a także zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, zapisy w ramach Transzy Inwestorów Detalicznych rozpoczęły się 6 czerwca i potrwają do 13 czerwca br. Proces budowy Księgi Popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych przewidziano na 8 – 14 czerwca br. Ustalenie i opublikowanie ceny emisyjnej akcji oferowanych ustalono na 14 czerwca. Zapisy w ramach Transzy Inwestorów Instytucjonalnych potrwają od 15 do 20 czerwca br. Szczegóły dotyczące emisji akcji dostępne są na stronie internetowej spółki: https://creotech.pl/pl/, w zakładce ,,Oferta Publiczna’’ lub bezpośrednio na stronie internetowej: https://creotech.pl/ipo/. Koordynatorem Oferty jest Dom Maklerski Navigator S.A. Rolę współkoordynatora pełni Noble Securities S.A. Trwająca Oferta publiczna związana jest z planowanym na ten rok przeniesieniem notowań akcji spółki z NewConnect na rynek główny GPW w Warszawie.

Konsekwentnie realizowane założenia rozwoju spółki, pozwalają firmie Creotech Instruments systematycznie zwiększać poziom przychodów i generować wysokie marże. Wzrost skali biznesu wpływa również na zwrot inwestycji (liczony jako różnica między aktualną ceną za akcję spółki, a ceną emisyjną z dnia debiutu na NewConnect – 12 października 2021). W przypadku Creotech Instruments zwrot wynosi obecnie 118%.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.