Creotech Instruments zamyka I kwartał br. z około 2-krotnie wyższym zyskiem netto r/r

FOREX graph hologram, aerial night panoramic cityscape of Bangkok, the developed location for stock market researchers in Asia. The concept of fundamental analysis. Double exposure.

Notowana na NewConnect spółka Creotech Instruments podsumowała wyniki za I kwartał 2022 r. W raportowanym okresie firma, w relacji r/r, odnotowała około 2-krotny wzrost zysku netto, który od stycznia do marca br. wyniósł 0,57 mln zł. W minionym kwartale Creotech osiągnął również r/r 24% wzrost wyniku EBITDA, który ukształtował się na poziomie prawie 1,5 mln zł. Natomiast przychody ogółem w tym okresie wyniosły 9,4 mln zł i utrzymały się na poziomie podobnym do analogicznego okresu poprzedniego roku, kiedy to zamknęły się kwotą 9,8 mln zł. Systematyczny wzrost zysków Creotech Instruments wynika w głównej mierze z efektywnego zarządzania kluczowymi obszarami biznesowymi z zakresu branży kosmicznej oraz technologii kwantowych. Dalszy rozwój Spółki w tym ostatnim segmencie będzie dodatkowo napędzany udziałem Creotech w strategicznym projekcie, jakim jest realizacja budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Kilka dni temu międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi Spółka, otrzymało od Komisji Europejskiej zaproszenie do zawarcia umowy na budowę takiego komputera.

– W I kwartale 2022 udało nam się istotnie zwiększyć marżę generowaną na działalności komercyjnej, pomimo spadku przychodów. Było to wynikiem zmiany mixu sprzedażowego – niższe przychody z relatywnie nisko-marżowych projektów kosmicznych zrekompensowaliśmy znacznymi wzrostami sprzedaży w znacznie wyżej marżowych segmentach – produkcji zaawansowanej elektroniki oraz podsystemów do komputerów kwantowych. Przełożyło się to na około 2-krotne zwiększenie zysku netto r/r, do poziomu 0,57 mln zł oraz 24% wzrost r/r wyniku EBITDA, do poziomu 1,5 mln zł. Wypracowane wyniki uznajemy za bardzo dobre, zwłaszcza mając na uwadze wysokie koszty prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych, których ostateczne produkty zostaną wdrożone do oferty produktowej na przestrzeni najbliższych 2 lat. – informuje Maciej Kielek, Wiceprezes ds. Finansowych w Creotech Instruments S.A.

– Dodatkowo należy podkreślić, że do końca 2023 roku Spółka będzie bardzo mocno inwestować w rozwój strategicznych produktów, które, wg obecnych założeń, od 2024 roku pozwolą nam na skokowe zwiększenie skali prowadzonej działalności i generowanych marż. – dodaje Maciej Kielek.

Jednym z głównych filarów działalności Creotech Instruments jest obszar technologii kwantowych. Najnowszym przedsięwzięciem, w którym będzie brała udział Spółka Creotech Instruments jest opracowanie i wdrożenie pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Do tego strategicznego projektu Spółkę Creotech Instruments, która wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum pod przewodem Uniwersytetu w Innsbrucku, zaprosiła Komisja Europejska. Celem przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 roku oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 roku. Zawarcie umowy ramowej planowane jest na 2022 rok.

Creotech Instruments to również jeden z liderów na polskim rynku kosmicznym. W kwietniu 2022 roku Spółka zrealizowała I fazę strategicznego projektu PIAST realizowanego dla polskiego wojska, którego celem jest umieszczenie 3 satelitów obserwacyjnych, opartych na autorskiej platformie HyperSat, na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku. Pierwszym testem technologii HyperSat będzie wystrzelenie pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego – EagleEye, które planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.