Creotech Instruments zamyka trzy pracowite kwartały z przychodami ogółem na poziomie 24,5 mln zł

showing the Trading graph over the Abstract blurred photo, Business graph and trade monitor of Investment Futures market, app interface is to trade stocks, currencies. stock broker tool.

Spółka Creotech Instruments ma za sobą bardzo pracowite miesiące, a przyjęta strategia rozwoju wymaga od spółki coraz bardziej wzmożonej inwestycji w prowadzone projekty z segmentu kosmicznego oraz kwantowego. Znalazło to odzwierciedlenie w raportowanych wynikach finansowych. Po trzech kwartałach br. przychody spółki osiągnęły ogółem wartość 24,5 mln zł, czyli stabilny poziom z analogicznym okresem roku ub. (28,8 mln zł). Przychody netto ze sprzedaży od stycznia do września br. wyniosły prawie 15 mln zł. Jednocześnie w samym III kwartale przychody netto ze sprzedaży wypracowano na poziomie ponad 4,7 mln zł. Ostatnie miesiące to także okres wielu udanych procesów. W lipcu firma z powodzeniem przeniosła swoje akcje na Główny Rynek GPW w Warszawie, poprzedzając to udaną ofertą publiczną na prawie 40 mln zł. Pozyskane środki mają posłużyć przede wszystkim na dofinansowanie strategicznych projektów B+R.

– Silna intensyfikacja prac badawczo-rozwojowych, jak również rozbudowa działu Business Development oraz inflacyjny wzrost kosztów, odczuwalny przede wszystkim poprzez presję podwyżkową, doprowadziły do odnotowania straty w bieżącym roku. Jednocześnie obserwujemy coraz silniejsze zainteresowanie naszymi strategicznymi produktami, przede wszystkim platformą mikrosatelitarną HyperSat, co utwierdza nas w przekonaniu o wyborze właściwego kierunku rozwoju. Żeby odnieść sukces na tym rynku trzeba wyprzedzić konkurencję – stąd tak dynamiczne inwestycje w działalność B+R.  W ostatnich miesiącach zawarliśmy ponadto kilka ważnych kontraktów, które z pewnością pozwolą nam wejść na wyższy poziom w segmencie kwantowym – mówi Maciej Kielek, Wiceprezes ds. Finansowych w Creotech Instruments – Mamy tutaj konkretny plan działania. Liczymy, że wzrost zdolności sprzedażowych satelitów pozwoli nam na skokowy wzrost skali biznesu. Naszym celem jest rozszerzenie działalności spółki na rynkach zagranicznych – dodaje Maciej Kielek.

Creotech Instruments konsekwentnie realizuje założony plan rozwoju. Jednym z kluczowych kamieni milowych na 2022 rok było przeniesienie akcji spółki z NewConnect na rynek regulowany GPW w Warszawie. Dołączenie do grona spółek z głównego parkietu odbyło się w lipcu br. Wcześniej spółka z powodzeniem pozyskała w ramach oferty publicznej prawie 40 mln zł. Środki posłużą spółce w intensyfikacji prac badawczych związanych z realizowanymi projektami, przede wszystkim z obszaru kosmicznego i segmentu kwantowego. Ostatnie kwartały były niezwykle owocne w tym zakresie.

W 2022 r. polska spółka została wybrana do konsorcjów realizujących przełomowe projekty budowy dwóch komputerów kwantowych. Jeden z nich dotyczy powstania pierwszego dużego komputera kwantowego dla Komisji Europejskiej. Drugi natomiast związany jest z realizacją polskiego komputera kwantowego, który powstać ma w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Z uwagi na specjalizację spółki w obszarze kosmicznym, Creotech Instruments ma w planach wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity EagleEye, opartego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat.

Mamy już zakontraktowaną rakietę, która wyniesie satelitę na orbitę. Będzie to prawdopodobnie rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Wyniesienie EagleEye na orbitę okołoziemską planujemy na przełomie roku 2023/2024. Aktualnie wszystko idzie zgodnie z planem. Mamy jednak przygotowane drugie okno startowe w pierwszym kwartale 2024 – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu w Creotech Instruments S.A. Następnym krokiem będzie finalizacja przedsięwzięcia dotyczącego satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności, który realizujemy w ramach projektu Polish ImAging SaTellites (PIAST). Jest to jeden z naszych kluczowych komercyjnych projektów – dodaje.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.