Debiut Creotech Instruments S.A. na NewConnect już 12 października

chart-1905225_1280

We wtorek 12 października br. do grona spółek notowanych na rynku NewConnect warszawskiej giełdy dołączy Creotech Instruments S.A., wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki przeznaczonej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi.

Creotech Instruments to jedna z czołowych polskich firm produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę, dedykowaną, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych. Spółka działa także w obszarze lotniczych systemów bezzałogowych, gdzie dostarcza urządzenia i oprogramowanie do nadzoru ruchu dronów. Urządzenia Creotech Instruments brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych – z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednym z najważniejszych projektów realizowanych obecnie przez Creotech jest platforma satelitarna HyperSat, która pozycjonuje Spółkę w gronie kilkunastu firm na świecie zdolnych oferować mikrosatelity i całe konstelacje mikrosatelitarne dostosowane do potrzeb klienta. Platforma ta jest przeznaczona do realizacji misji kosmicznych przez satelity o masach od 10 do 60 kg (z możliwością przeskalowania w przyszłości do masy 120 kg).

– Kiedy w 2008 roku wraz z pozostałymi założycielami, powołaliśmy Creotech Instruments do życia, na naszej mapie rozwoju zaznaczyliśmy jeden z kamieni milowych, którym było wprowadzenie spółki na giełdę. Dziś jestem bardzo zadowolony, gdyż już tylko chwile dzielą nas od tego ważnego wydarzenia. Creotech będzie pierwszym reprezentantem branży kosmicznej na naszym rodzimym parkiecie. Chcielibyśmy aby rynek NewConnect był początkiem naszej drogi na rynku giełdowym. Jesteśmy świadomi, że status spółki publicznej pozwoli nam otworzyć wiele nowych możliwości. W najbliższym czasie zamierzamy konsekwentnie budować wartość naszej spółki, realizując strategię rozwoju i dbając o rzetelną komunikację z inwestorami – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

 Debiut poprzedziła zakończona sukcesem publiczna emisja akcji serii H, z której w kwietniu br. Spółka pozyskała blisko 11,3 mln PLN. Środki zostały przeznaczone na rozbudowę linii produkcyjnych do montażu elektroniki w celu zwiększenia skali działalności. Ponadto, Creotech kontynuuje prace związane z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienia na najwyższy poziom rozwoju (TRL9) technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat.

 Uroczystość debiutu Creotech Instruments S.A. na rynku NewConnect odbędzie się 12 października o godzinie 11:30. Do obrotu zostanie wprowadzonych łącznie 1.586.232 akcje ośmiu serii A-H. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

W sierpniu br. Spółka informowała o pierwszej komercyjnej współpracy w zakresie budowy konstelacji trzech satelitów, opartej na autorskiej platformie HyperSat. Zlecenie realizowane jest pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej w ramach projektu PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites), stanowiącego element programu Szafir oraz planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii.

Na koniec 2020 r. Spółka osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie ponad 28,9 mln zł, co stanowiło wzrost o 13,7% (o 3 480 tys. zł) w porównaniu do poziomu przychodów osiągniętych w roku poprzednim. Wzrost ten wynikał głównie ze zwiększonej sprzedaży w najbardziej rentownych segmentach: aparatury naukowo pomiarowej, który wzrósł o 215,7% (o 3 374 tys. zł) do 4 938 tys. zł oraz produkcji elektroniki, który wzrósł o 53,5% (o 1 968 tys. zł) do 5 649 tys. zł. Przychody z projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, zgodnie z zamierzeniami Spółki, zostały obniżone o 10,6% do  ok. 17,3 mln zł w związku z zakończeniem części projektów. Zysk netto w roku ubiegłym wyniósł 1,8 mln zł, zaś EBITDA* 3,7 mln zł. Wyniki te, w porównaniu do roku 2019, były wyższe o odpowiednio: 595,3% i 85,0%.

Rynek mikrosatelitów to dynamicznie rosnący segment rynku kosmicznego. Zgodnie z raportem „22nd State of the Satellite Industry Report” (2019, Satellite Industry Association) przewiduje się, iż dzięki miniaturyzacji i rosnącej liczbie zastosowań rynek technologii małych satelitów w okresie 2019-2029 wzrośnie przeszło 5 razy i osiągnie na koniec 2029 roku wartość 53 mld USD. Jednocześnie, w 2019 r. całkowita wartość produktów dostarczanych na szeroko rozumiany rynek kosmiczny przekroczyła 360 mld USD. Z tej kwoty ponad 277 mld USD stanowił rynek związany z satelitami (pozostałe jego segmenty obejmowały m.in. loty załogowe, programy naukowe eksploracji głębokiego kosmosu).

*EBITDA = zysk (strata) z działalności operacyjnej + amortyzacja

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.