Kosmiczna współpraca Międzymorza

beach-1866741_1920

Międzynarodowe konsorcjum firm i instytucji z udziałem lidera krajowego sektora kosmicznego, spółki Creotech Instruments S.A., tworzy zaawansowaną platformę dedykowaną państwom Międzymorza, która umożliwi wykorzystanie ogromnej ilości danych satelitarnych gromadzonych przez europejskie satelity.

Współpraca tzw. Międzymorza, czyli państw leżących między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym, przeważnie kojarzy się z inicjatywami politycznymi, energetycznymi czy infrastrukturalnymi. Elementem zacieśniania współpracy w regionie jest plan budowy połączenia gazowego między polskim gazoportem w Świnoujściu, a podobną instalacją powstającą na chorwackiej wyspie Krk (tzw. Korytarz Gazowy Północ-Południe). Międzymorze chce się także integrować inwestując w międzynarodową trasę Via Carpatia, która ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i dobiegać aż do portów morskich w greckich Salonikach.

Integracja państw Międzymorza wchodzi jednak na wyższy poziom za sprawą prowadzonego na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej projektu Obserwacji Ziemi dla Europy Południowo-Wschodniej (EO4SEE).

– Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do pełnego wykorzystania potencjału ogromnej ilości danych satelitarnych, dotyczących Europy Południowo-Wschodniej, zgromadzonych na przestrzeni ostatnich 20 lat przez satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. – Platforma bazować będzie na zbudowanej przez naszą firmę infrastrukturze chmurowej EO Cloud, która świadczy usługi dla ESA oraz klientów komercyjnych od października 2016 roku.

Kosmiczne Big Data

Operujące od lat na orbicie satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej każdego dnia zbierają ogromne ilości danych. Budowane i sukcesywnie wysyłane w kosmos instrumenty z rodziny Sentinel otwierają przed Europą zupełnie nowe możliwości. Aby w pełni wykorzystać badawczy, ale także biznesowy potencjał drzemiący w danych satelitarnych konieczne są narzędzia umożliwiające przetwarzanie i analizowanie pozyskiwanych na orbicie danych.

Już dziś ilość informacji jest tak duża, że analizowanie ich i przetwarzanie przy pomocy dotychczas dostępnych narzędzi staje się nieefektywne. W 2014 roku Europejska Agencja Kosmiczna zainicjowała program EO Exploatation Platform (EPs), w ramach którego do 2017 roku w Europie powstać ma ekosystem tematycznych platform, umożliwiających przetwarzanie i analizowanie ogromnej ilości danych pochodzących z satelitów ESA przy pomocy narzędzi do analizy tego typu zbiorów danych (Big Data).

– W ramach projektu EO4SEE powstaje środowisko pracy, które zapewni wygodny dostęp do danych satelitarnych dotyczących regionu, a także narzędzia pomocne w ich przetwarzaniu pod kątem zagadnień takich jak: zarządzanie ryzykiem powodziowym i zapobieganie powodziom, monitorowanie i wykrywanie zagrożeń dla środowiska, zarządzanie obszarami chronionymi i zasobami naturalnymi wymienia dr Grzegorz Brona z Creotech Instruments S.A. – Platforma umożliwi także zintegrowane zarządzenie strefą przybrzeżną oraz będzie stanowiła technologiczne wsparcie w zakresie badań archeologicznych i w obszarze zarządzania dziedzictwem kulturowym – dodaje dr Brona.

Międzynarodowe konsorcjum i polska kluczowa infrastruktura chmury

Za budowę platform odpowiada konsorcjum składające się z podmiotów z Czech, Rumunii i Polski, a na jego czele stoi rumuńska firma Terrasigna. Rozwiązanie korzystać będzie z platformy EO Cloud, czyli repozytorium danych satelitarnych połączonego z chmurą obliczeniową, które w ubiegłym roku z powodzeniem uruchomiły i rozwijają w naszym kraju firmy Creotech Instruments S.A. i CloudFerro.

– Twórcy Platformy EO Cloud, firmy Creotech Instruments i CloudFerro zbudowali infrastrukturę chmury, która umożliwia przechowywanie i przetwarzanie ogromne ilości danych, które pochodzą z satelitów obserwacyjnych Ziemi ESA – mówi Vasile Craciunescu z rumuńskiej firmy Terrasigna, która odpowiada za projekt – Współpraca w ramach projektu EO4SEE rozpoczęła się doskonale i jesteśmy przekonani, że EO Cloud jest kluczem do sukcesu naszego projektu – chwali polskich partnerów Vasile Craciunescu.

Lider polskiego sektora kosmicznego

Firma Croetech Instruments S.A., jako lider krajowego sektora kosmicznego, zaangażowana jest w szereg projektów kosmicznych realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, której Polska jest członkiem.

– Sztuczny satelita, wysłany w stronę Marsa w ramach misji ExoMars2016, który w październiku 2016 roku wszedł na orbitę Czerwonej Planety, posiada na pokładzie elementy elektroniki wykonane przez Creotech.

– Firma uruchomiła niedawno pionierską platformę EO Cloud, która jest połączeniem potężnego repozytorium archiwalnych i aktualnych danych satelitarnych z chmurą obliczeniową, która pozwala na przetwarzanie wielkiej ilości danych zgromadzonych na serwerach EO Cloud nie ruszając się zza biurka. Z rozwiązania mogą korzystać firmy i instytucje na całym świecie i jest to jedyne tego typu narzędzie w Europie.

– Creotech stoi także na czele konsorcjum prowadzącego projekt budowy pierwszego polskiego satelity przemysłowegoSAT-AIS-PL. To najbardziej skomplikowany i zaawansowany projekt kosmiczny, za który kiedykolwiek odpowiadała polska firma.

– Spółka kierowana przez dr Grzegorza Bronę uczestniczy także w misji PROBA-3. W listopadzie 2015 roku firma podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną wart 3 mln złotych kontrakt na zaprojektowanie i montaż komputera koronografu oraz elementów naziemnego elektrycznego sprzętu pomocniczego na potrzeby kosmicznej misji PROBA-3. Jej celem jest pogłębienie naszej wiedzy o zewnętrznych warstwach atmosfery Słońca, czyli korony słonecznej.

***
Creotech Instruments S.A. (CTI) to lider polskiego  sektora kosmicznego. Założona przez grupę wybitnych polskich naukowców firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i  uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów przelatujących w jej pobliżu oraz tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instrument wyspecjalizował się także w produkcji i dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Dodatkowych informacji udziela:
Dawid Michnik,
tel: +48 603 504 709,
d.michnik@attentionmarketing.pl

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.