Grzegorz Brona został powołany na prezesa zarządu Creotech Instruments S.A.

wizerunekprofesjonalistypl-Creotech Grzegorz Brona-51-Edit-3

Na początku sierpnia 2021 Rada Nadzorcza spółki Creotech Instruments S.A., wiodącego polskiego producenta systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki przeznaczonej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi, zdecydowała o zmianie na stanowisku prezesa zarządu. Funkcja ta została ponownie powierzona dr hab. Grzegorzowi Bronie – założycielowi i akcjonariuszowi Spółki, który dotychczas odpowiadał za obszar rozwoju biznesu.

 Dr hab. Grzegorz Brona – fizyk, naukowiec, Członek Rady Sektorowej ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego, Członek Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie z sukcesem ukończył studia doktoranckie, a następnie uzyskał habilitację. Ukończył także studia MBA na Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie.

Karierę zawodową rozpoczął w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, gdzie odpowiadał za oprogramowanie do detektorów promieniowania oraz kierował jednym z zespołów badawczych pracujących w Wielkim Zderzaczu Hadronów, zajmujących się chromodynamiką kwantową.

Współzałożyciel spółki Creotech Instruments i prezes zarządu w latach 2015-2018. W tym okresie był także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, a w marcu 2018 został powołany przez premiera na stanowisko jej prezesa. Współautor Krajowego Programu Kosmicznego. Przyczynił się do wprowadzenia zmian legislacyjnych ułatwiających testowanie polskich rakiet sondujących. Doprowadził także do przystąpienia Polskiej Agencji Kosmicznej do International Space Exploration Coordination Group i Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

Autor ponad 300 publikacji naukowych w międzynarodowych prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak „Physical Review Letters”, „Nuclear Instruments and Methods” oraz „Nature”. Uczestnik i prelegent wielu międzynarodowych konferencji naukowych.

Laureat i finalista licznych konkursów, m.in. Wizjoner 2017 (tytuł przyznany przez „Dziennik Gazeta Prawna”); Przedsiębiorca Roku 2017, Nagroda Specjalna, Współpraca Nauki i Biznesu Wydziału Zarządzania UW; Przedsiębiorca Roku 2015 – Ernst & Young; Nagroda Naukowa tygodnika Polityka 2012. Otrzymał także prestiżową nagrodę indywidualną II stopnia Rektora UW za badania nad chromodynamiką kwantową.

Rada Nadzorcza powołała Grzegorza Bronę na stanowisko prezesa zarządu Spółki na trzyletnią kadencję. Podkreślenia wymagają jego kompetencje menedżerskie, a także pasja i znajomość branży kosmicznej nie tylko w Polsce, co z pewnością przyczyni się do rozwoju Spółki. W skład Zarządu nowej kadencji powołani zostali także dotychczasowi jego członkowie, których wiedza i zaangażowanie pomogły Creotech Instruments rozwinąć skrzydła i zbudować dobrą pozycję rynkową w ostatnich latach działalności – mówi dr Radosław L. Kwaśnicki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Creotech Instruments S.A.

 Cieszę się, że moja aktywność i praca zostały docenione. Zamierzam kontynuować dotychczasowe plany rozwoju Spółki. W najbliższych miesiącach chcę się skupić na stronie operacyjnej w postaci finalizacji procesu wprowadzania Creotech Instruments na rynek giełdowy NewConnect. Jest to dla nas bardzo ważny krok, który otworzy wiele drzwi i możliwości na rynku globalnym. Chciałbym także wprowadzić pewne zmiany w strukturze firmy, związane ze zwiększaniem skali jej działalności oraz pipelinem projektów.
To wszystko zapowiadaliśmy jeszcze na początku roku – podczas IPO. Na pewno konieczne będzie rozbudowanie zespołu sprzedaży i wsparcie działu produkcji. W tym zakresie jesteśmy również w trakcie finalizacji procesów zakupu nowych urządzeń, które doposażą i uzupełnią nasze linie produkcyjne. Zachęcam do śledzenia naszej działalności, bo zapewniam, że będziemy się mieć czym pochwalić – mówi
dr hab. Grzegorz Brona, nowo powołany Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Aktualny skład Zarządu Creotech Instruments S.A. przedstawia się następująco:

Imię i nazwiskoFunkcja
dr Grzegorz BronaPrezes Zarządu
Jacek KosiecWiceprezes Zarządu
Maciej KielekWiceprezes Zarządu ds. finansowych

Źródło: Creotech Instruments

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia Spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych – z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednym z najważniejszych projektów realizowanych obecnie przez Creotech jest platforma satelitarna HyperSat, która pozycjonuje Spółkę w gronie kilkunastu firm na świecie zdolnych oferować mikrosatelity i całe konstelacje mikrosatelitarne dostosowane do potrzeb klienta.

W kwietniu br. Spółka z powodzeniem zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11 285 000 zł.Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na najwyższy poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupić trzecią linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoli na zwiększenie skali działalności.

Creotech Instruments S.A. planuje debiut na rynku NewConnect warszawskiej giełdy, który może odbyć się na przełomie III i IV kwartału br.

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.