sea-205717_1920

PROBA-3 umożliwi zbadanie korony słonecznej

Zagadnienie

Silne burze słoneczne wiążą się z wyrzucaniem w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości energii i materii. Część naładowanych cząsteczek dociera do nas i wywołuje tzw. burze magnetyczne, które mogą uszkodzić satelity telekomunikacyjne, zakłócić transmisje radiowe w atmosferze Ziemi, a nawet spowodować zniszczenia w infrastrukturze energetycznej.

Rozwiązanie

Wraz z rozwojem technologii rośnie niszczący potencjał burz słonecznych, dlatego istnieje potrzeba zbadania korony słonecznej, co pozwoli uzyskać wiedzę na temat interakcji pola magnetycznego Słońca z cząstkami wiatru słonecznego. Dzięki temu lepiej zrozumiemy zjawiska, których efekty mogą być potencjalnie katastrofalne dla naszej cywilizacji.

Nasz wkład

W misji Proba-3 odpowiadamy za projektowanie i wykonanie podsystemu komputera instrumentu optycznego oraz systemu testowania satelity. Oprócz montażu modułu lotnego, projektujemy również płytę elektroniki AEU, będącą elementem składowym sterownika koronografu. Inżynierowie spółki we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych rozpoczęli etap montażu modułu zapasowego płyt elektroniki AEU, DPU i PCU.

PROBA-3 to pierwsza w historii misja stosująca lot w bardzo precyzyjnej formacji, która ma za zadanie obserwację zewnętrznej warstwy atmosfery słonecznej.

PROBA-3 to misja naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której głównym celem jest zademonstrowanie na orbicie technologii precyzyjnego lotu w formacji i zbadanie korony słonecznej, dzięki jej ciągłym obserwacjom. Dwie niezależne platformy satelitarne będą poruszać się na orbicie w ustalonej odległości (150m) i konfiguracji, zachowując precyzję wzajemnego położenia. Pierwszy satelita: Koronograf – o masie ok. 340 kg ma obserwować i fotografować koronę słoneczną. Drugi: Okulter – o masie ok. 200 kg wraz z zamontowanym dyskiem będzie przesłaniał Słońce w momencie wykonywania zobrazowania korony.

Technologiczne wyzwanie, jakie stoi przed misją to bardzo precyzyjne ustawienie dwóch satelitów, w odległości ok. 150 m od siebie. Każdy z nich ma określoną rolę do spełnienia.

Obydwie platformy będą zachowywały sztywną i stabilną strukturę.

Creotech Instruments w misji Proba-3 odpowiada za projektowanie i wykonanie podsystemu komputera instrumentu optycznego oraz systemu testowania satelity. Oprócz montażu modułu lotnego, firma zaprojektowała również płytę elektroniki AEU, będącą elementem składowym sterownika koronografu. Inżynierowie spółki we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych rozpoczęli etap montażu modułu zapasowego płyt elektroniki AEU, DPU i PCU.

Wszystkie prace wykonywane są w naszych specjalnie dostosowanych do tego pomieszczeniach czystych (clean rooms), gdzie kontrolujemy parametry środowiskowe, takie jak wilgotność, czystość, temperatura oraz zapewniamy ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Operacje realizuje zespół certyfikowanych operatorów i inspektorów zgodnie z procedurami zweryfikowanymi i zatwierdzonymi przez ESA.

PROBA-3 będzie pierwszą w historii misją stosującą lot w bardzo precyzyjnej formacji, gdzie dokładność zachowania wzajemnego położenia  wykorzystywanych satelitów wynosi poniżej 1 mm. Misja ta realizować będzie ważne naukowe zadanie obserwacji zewnętrznej warstwy atmosfery słonecznej, w tym m.in. silnych eksplozji powodujących wyładowania magnetyczne, które w zależności od nasilenia, mogą powodować problemy w telekomunikacji, czy energetyce. Dzięki tej misji będziemy mogli przetestować także manewr zbliżenia do innego obiektu, co w przyszłości może znaleźć potencjalne zastosowanie w usuwaniu odpadków kosmicznych z niskiej orbity okołoziemskiej.

PROBA (ang. PRoject for On-Board Autonomy) to seria badawczo-eksperymentalnych misji kosmicznych rozpoczęta w 2001 r. i prowadzona w celu testowania autonomicznych satelitów przeznaczonych do obserwacji Ziemi.

Zakończenie realizacji projektu PROBA-3 zostało zaplanowane przez ESA na 2023 rok. Przedsięwzięcie realizowane jest przez międzynarodowe konsorcjum firm i instytucji naukowych, m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii oraz Szwajcarii.

image20

Poznaj Creotech Instruments

Kultura myślenia o przyszłości, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i nieustanne przesuwanie granic doprowadziła nas tutaj.

pexels-photo-5668870
Zawsze wspieramy naszych Partnerów w realizacji ich projektów

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt
ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.