KlientEXOMARS
mars-6254436_1280

Misja EXOMARS w poszukiwaniu życia na Marsie

Zagadnienie

Coraz więcej wiemy o Czerwonej Planecie i jej środowisku, ale to, czy na Marsie w przeszłości istniało życie, nadal pozostaje kwestią otwartą. Obecnie Mars jest zmarzniętą pustynią, jednak wielu naukowców uważa, że miliardy lat temu mógł tam panować całkowicie odmienny klimat. Czy zatem na Marsie było, czy jest życie?

Rozwiązanie

Odpowiedź na pytanie, czy na Marsie istniało kiedyś lub istnieje obecnie życie ma dostarczyć nam duża europejsko-rosyjska misja EXOMARS, która rozpoczęła się w 2016 roku. Jej celem jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Czerwonej Planecie.

Nasz wkład

W misję EXOMARS zaangażowani są naukowcy z całej Europy, w tym z Polski. Nasza spółka spełniła ważną rolę w przygotowaniu misji, polegającą na montażu powierzchniowym (SMT) elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Kamera wykonuje stereograficzne kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości.

Ambitna misja kosmiczna EXOMARS, w którą się zaangażowaliśmy jest fantastycznym przykładem inicjatywy czysto naukowej, której jedynym celem jest pogłębienie wiedzy o otaczającym nas świecie.

W 2016 roku rozpoczęła się ambitna misja kosmiczna ExoMars, realizowana wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej. Głównym jej celem jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie. W przełomowy projekt zaangażowani są naukowcy z całej Europy, w tym również z Polski, która od 2012 roku jest członkiem ESA.

Creotech Instruments S.A., działając na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN zrealizowała swoje zadanie, które polegało na montażu powierzchniowym (SMT) elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Kamera ta wykonuje stereograficzne kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane są formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. Te mogą być przejawem procesów geologicznych, którym podlega powierzchnia Marsa, ale mogą być także dowodem, że na Czerwonej Planecie istnieje lub istniało życie. W marcu 2016 roku sonda z aparaturą została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w stronę Marsa.

Misja ExoMars składa się z czterech platform kosmicznych, które są wysyłane w stronę Czerwonej Planety w dwóch etapach. W 2016 roku rosyjska rakieta Proton wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. W 2018 roku kolejna rosyjska rakieta Proton wysłała w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

Misja ExoMars jest fantastycznym przykładem inicjatywy czysto naukowej, której jedynym celem jest pogłębienie wiedzy o otaczającym nas świecie. Ta misja to także szansa na zbliżenie się do odpowiedzi na jedno z najbardziej fundamentalnych pytań filozofii i nauki – „Czy istnieje życie poza Ziemią”. Z tym większą przyjemnością zaangażowaliśmy się w realizację tego projektu.

image20

Poznaj Creotech Instruments

Kultura myślenia o przyszłości, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i nieustanne przesuwanie granic doprowadziła nas tutaj.

pexels-photo-5668870
Zawsze wspieramy naszych Partnerów w realizacji ich projektów

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt
ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.