earth-1991821_1280

NEOSTEL, czyli system wczesnego ostrzegania Ziemi

Zagadnienie

Naukowcy szacują, że kolizje Ziemi z obiektami wielkości kilkudziesięciu metrów zdarzają się raz na 100 lat. Na katastrofę porównywalną do tej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów, statystycznie przyjdzie nam poczekać jeszcze dłużej - miliony lat. Nie miejmy jednak złudzeń – meteoroidy z pewnością nie będą trzymały się naszych harmonogramów i modeli statystycznych.

Rozwiązanie

Rozwiązaniem problemu jest stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Głównym celem projektu jest monitorowanie potencjalnie groźnych dla ludzi obiektów, które krążą wokół naszej planety, w tym także tzw. „kosmicznych śmieci”, czyli pozostałości po satelitach, rakietach nośnych i innych ludzkich wytworach.

Nasz wkład

Creotech Instruments był odpowiedzialny za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device), wykorzystywanych do obserwacji astronomicznych. Stanowiły one serce każdego z kilkunastu naziemnych teleskopów NEOSTEL, monitorujących na bieżąco obiekty przelatujące w pobliżu Ziemi. Kamery chłodzone do minus pięćdziesięciu stopni oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1000 kilometrów.

NEOSTEL umożliwia stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed kosmicznym zagrożeniem.

Creotech Instruments uczestniczył w przedsięwzięciu, którego celem było stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Projekt prowadzony na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej nosił nazwę NEOSTEL i był realizowany w dużym międzynarodowym konsorcjum. Nasza firma była odpowiedzialna za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device), wykorzystywanych do obserwacji astronomicznych, które stanowiły serce teleskopu NEOSTEL.

Kamery chłodzone do minus pięćdziesięciu stopni oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni,  instalowane na teleskopie są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1000 kilometrów. Pozwala to nie tylko wykrywać planetoidy zagrażające Ziemi, ale także śmieci kosmiczne. Fragmenty satelitów, rakiet nośnych i innych elementów wysyłane w przestrzeń kosmiczną przez człowieka, mogą zagrozić satelitom, rakietom nośnym, a także spowodować uszkodzenie lub zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Projekt NEOSTEL wszedł w decydującą fazę 20 października 2016 roku, kiedy to pierwsza z kamer zarejestrowała swój pierwszy obraz. Równolegle ruszyła produkcja pierwszych 8 sztuk kamer, w które wyposażono pierwszy z teleskopów docelowych.

pierwszego z obserwatoriów poprzedził projekt NEOSTEL, w ramach którego Creotech zaprojektował system oraz poddał testom jego krytyczne komponenty.

image20

Poznaj Creotech Instruments

Kultura myślenia o przyszłości, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i nieustanne przesuwanie granic doprowadziła nas tutaj.

pexels-photo-5668870
Zawsze wspieramy naszych Partnerów w realizacji ich projektów

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt
ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.