NEOSTEL, czyli system wczesnego ostrzegania Ziemi
Naukowcy szacują, że kolizje Ziemi z obiektami wielkości kilkudziesięciu metrów zdarzają się raz na 100 lat. Na katastrofę porównywalną do tej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów, statystycznie przyjdzie nam poczekać jeszcze dłużej - miliony lat. Nie miejmy jednak złudzeń – meteoroidy z pewnością nie będą trzymały się naszych harmonogramów i modeli statystycznych.
Rozwiązaniem problemu jest stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Głównym celem projektu jest monitorowanie potencjalnie groźnych dla ludzi obiektów, które krążą wokół naszej planety, w tym także tzw. „kosmicznych śmieci”, czyli pozostałości po satelitach, rakietach nośnych i innych ludzkich wytworach.
Creotech Instruments był odpowiedzialny za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device), wykorzystywanych do obserwacji astronomicznych. Stanowiły one serce każdego z kilkunastu naziemnych teleskopów NEOSTEL, monitorujących na bieżąco obiekty przelatujące w pobliżu Ziemi. Kamery chłodzone do minus pięćdziesięciu stopni oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1000 kilometrów.
NEOSTEL umożliwia stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed kosmicznym zagrożeniem.
Creotech Instruments uczestniczył w przedsięwzięciu, którego celem było stworzenie systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Projekt prowadzony na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej nosił nazwę NEOSTEL i był realizowany w dużym międzynarodowym konsorcjum. Nasza firma była odpowiedzialna za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device), wykorzystywanych do obserwacji astronomicznych, które stanowiły serce teleskopu NEOSTEL.
Kamery chłodzone do minus pięćdziesięciu stopni oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni, instalowane na teleskopie są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1000 kilometrów. Pozwala to nie tylko wykrywać planetoidy zagrażające Ziemi, ale także śmieci kosmiczne. Fragmenty satelitów, rakiet nośnych i innych elementów wysyłane w przestrzeń kosmiczną przez człowieka, mogą zagrozić satelitom, rakietom nośnym, a także spowodować uszkodzenie lub zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Projekt NEOSTEL wszedł w decydującą fazę 20 października 2016 roku, kiedy to pierwsza z kamer zarejestrowała swój pierwszy obraz. Równolegle ruszyła produkcja pierwszych 8 sztuk kamer, w które wyposażono pierwszy z teleskopów docelowych.
pierwszego z obserwatoriów poprzedził projekt NEOSTEL, w ramach którego Creotech zaprojektował system oraz poddał testom jego krytyczne komponenty.