Creotech Instruments S.A. realizuje projekt pt. „Projekt RENESANS, platforma satelitarna w nowym standardzie HyperCube” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” w ramach I Osi priorytetowej: „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020.
Projekt RENESANS polega na opracowaniu uniwersalnej platformy satelitarnej w standardzie HyperSat MINI (w skrócie HSN lub HyperCube) służącej do realizacji misji kosmicznych w krótkim czasie i przy niskich kosztach, w szczególności do budowy konstelacji satelitarnych.
Zostanie opracowana modułowa platforma o rozmiarach od 30x30x10 cm i wagi 10 kg do 30x30x60 cm i wagi 60 kg. W ramach prac nad częścią elektroniczną zostaną opracowane wszystkie podsystemy, m.in.: podsystem zasilania, komputer pokładowy, czy podsystem komunikacji.
Głównymi zaletami platformy będzie jej modularność i powtarzalność. Klienci będą mogli dowolnie konfigurować satelitę korzystając z gotowych modułów. Platforma jest zdefiniowana podobnie do mniejszej platformy CubeSat (10x10x10 cm, 1 kg), ale będzie zaprojektowana jako nośnik instrumentów o większych gabarytach, dzięki czemu pole zastosowania HSN będzie istotnie większe. Konkurencyjność platformy HSN wobec innych platform podobnej wielkości, obok nowatorskiej architektury i modularności, zapewni także udostępnienie wszystkich opracowań podsystemów nieodpłatnie w oparciu o otwartą licencję.
Creotech (CTI) jest jedyną firmą w Polsce dysponującą procesami technologicznymi i linią produkcyjną kwalifikowanymi przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA do produkcji elektroniki przeznaczonej do zastosowań w przestrzeni kosmicznej. W projekcie wykorzystane zostanie doświadczenie z projektu SATAIS-PL, w którym CTI stoi na czele konsorcjum opracowującego na zlecenie ESA pierwszego polskiego satelitę przemysłowego.
Wartość całkowita projektu: 19 861 909,89 PLN
Kwota dofinansowania: 14 987 937,32 PLN