System mikrosatelitarny EagleEye

Eagle-Eye-small

„System mikrosatelitarny EagleEye”  to projekt, którego celem jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi (główny produkt), podniesienie na TRL9 platformy mikrosatelitarnej (np. umożliwiającej testowanie produktów innych firm w kosmosie) i dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów. Systemy te sprzedawane będą również jako niezależne produkty.

Satelita obserwacyjny (EagleEye) zapewni rozdzielczość rzędu 1 m. Rozdzielczość osiągnięta zostanie dzięki opracowaniu teleskopu, systemu stabilizacji, umieszczeniu satelity na bardzo niskiej orbicie (wykorzystanie napędu). Projekt wykorzysta możliwie dużo elementów platformy HyperSat, które w ramach projektu przeniesione zostaną na TRL9. Satelita będzie miał rozmiary ok. 40x40x50 cm i wagę do 50 kg.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe: Creotech Instruments S.A. (lider), Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (partner naukowy).

Creotech Instruments S.A. odpowiada za przygotowanie platformy satelitarnej, nośnika EagleEye. Bazuje w części na projekcie POIR.01.01.01-00-0024/17 – projekt wypracuje elementy składowe uniwersalnej platformy HyperSat – TRL7.

Firma Scanway Sp. z o.o. odpowiada z kolei za przygotowanie teleskopu optycznego dla satelity. Prace te bazują na wynikach projektu POIR.01.01.01-00-0110/17 – w ramach projektu TRL7 osiągnie teleskop przeznaczony dla nanosatelitów.

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk odpowiada za opracowanie kluczowych elementów EagleEye, tj: superkomputer, system stabilizacji i przeprowadzenie testów. Wykorzystywane będzie przy tym doświadczenie CBK PAN zebrane m.in. w projektach ESA i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W ramach projektu satelita przejdzie testy na orbicie i osiągnie TRL9. EagleEye jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę rynku związaną z wysokorozdzielczym, tanim, małym, niezawodnym satelitą obserwacji Ziemi. Dodatkowo zaspokojona zostanie potrzeba testowania produktów innych firm na orbicie (mikrosatelita w wersji testowej) oraz zapotrzebowanie na specjalistyczne produkty sektora Space 4.0. – podsystemy satelity.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartość projektu (całe konsorcjum):

Całkowity koszt realizacji: 44 889 712,50 PLN
Dofinansowanie: 27 253 450,63 PLN

Czas trwania projektu: 01.04.2020 – 31.12.2023

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.