Spółka Creotech Instruments zakończyła 4-letni projekt opracowania platformy HyperSat

info prasowe creotech mi

Creotech Instruments S.A. notowana na NewConnect jedna z wiodących polskich firm produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne, zakończyła realizację projektu stworzenia uniwersalnej platformy satelitarnej w standardzie HyperSat. Obecnie spółka może przejść do kolejnej fazy tj. prac prowadzących do umieszczenia w przestrzeni kosmicznej pierwszego mikrosatelity EagleEye bazującego na standardzie HyperSat do końca 2023r. Oznacza to rozpoczęcie testów już w warunkach realnego użytkowania. Zakończenie realizacji projektu to istotny krok dla spółki w drodze do komercjalizacji mikrosatelitów na rynek o wartości 11 mld USD[1].

Renesans to flagowy projekt Creotech Instrument, którego celem jest budowa i rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat, służącej do realizacji misji kosmicznych w optymalnym czasie i niskich kosztach, w szczególności do budowy konstelacji satelitarnych. Ważną cechą tej platformy jest jej skalowalność oraz optymalizacja pod kątem szybkiej integracji, co jest niezwykle pożądane na dynamicznym rynku nowych usług satelitarnych.

– Zakończenie fazy rozwojowej platformy HyperSat to kluczowy krok dla Creotech, który otwiera przed nami możliwości komercyjnego wprowadzenia na rynek mikrosatelitów bazujących na standardzie HyperSat. Potwierdzamy nasze dotychczasowe plany w zakresie umieszczenia naszego pierwszego mikrosatelity EagleEye bazującego na platformie HyperSat do końca 2023 roku. Oznacza to także osiągnięcie 9 poziomu gotowości technologicznej umożliwiającego sprzedaż produktu na rynku – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Spółka otrzymała informację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o zatwierdzeniu projektu i jego rozliczeniu. Całe przedsięwzięcie realizowane było w cyklu 4-letnim, a wartość wydatków kwalifikowanych wyniosła 15,2 mln zł.

W ramach projektu wytworzono i przetestowano technologię na 6 i 7 poziomie gotowości technologicznej, tym samym istotnie redukując ryzyko rozwoju kluczowej dla spółki linii produktowej związanej z mikrosatelitami.

– W obszarze elektronicznym opracowaliśmy wszystkie zakładane podsystemy, m.in.: komputer pokładowy, podsystem zasilania, czy komunikacji. Głównymi przewagami naszej platformy jest jej modularność i powtarzalność. Klienci będą mogli dowolnie konfigurować satelitę korzystając z gotowych modułów i instrumentów o większych gabarytach, dzięki czemu pole zastosowania HSN będzie istotnie większe – dodaje Prezes Zarządu.

[1] Za Global Satellite Market Report, History and Forecast 2015-2026, opracowanie MarkerStudyReport

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.