solar-flare-67532_1280

Projekt ASIM – pierwsze zlecenie kosmiczne Creotech Instruments dla ESA

Zagadnienie

Dawniej tajemnicze zjawiska i wyładowania, zachodzące w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, wielokrotnie interpretowane były jako dowody na odwiedziny kosmicznych gości. Przez naukowców bywają nazywane „niebieskimi dżetami”, „duchami” i „elfami”. Nie da się ich jednak obserwować z Ziemi, ponieważ zachodzą w czasie burz, kiedy niebo zasłaniają chmury.

Rozwiązanie

Wiele wskazuje na to, że tajemnicze zjawiska mają wpływ na pogodę na Ziemi, a ich zbadanie pozwoli na tworzenie doskonalszych modeli klimatycznych naszej planety. Celem projektu ASIM jest zbadanie relacji między tymi zjawiskami zachodzącymi w czasie silnych burz w stratosferze i mezosferze, na wysokości kilkudziesięciu tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi.

Nasz wkład

ASIM był dla nas pierwszym zleceniem kosmicznym, którego głównym odbiorcą była Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i niezwykle ważnym. Odpowiadaliśmy za montaż finalnych modeli (kwalifikacyjnego i lotnego) polskiego urządzenia, na które składało się ponad 30 bloków elektroniki spełniającej wyśrubowane kosmiczne wymagania.

Projekt ASIM pierwszym zleceniem kosmicznym, realizowanym przez Creotech Instruments dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Projekt ASIM (ang. The Atmosphere-Space Interactions Monitor) to eksperyment naukowy, którego celem jest badanie tajemniczych zjawisk i wyładowań, do których dochodzi w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery. Został uruchomiony na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej i realizowało go konsorcjum ASIM, na czele którego stanęła duńska spółka Terma – główny wykonawca techniczny. Realizacja projektu kosztowała niemal 40 mln euro, zajęła w sumie 10 lat, a w pracach brało udział 100 specjalistów z Danii, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Polski. Creotech Instruments S.A. występował w roli podwykonawcy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i odpowiadał za montaż finalnych modeli (kwalifikacyjnego i lotnego) polskiego urządzenia, na które składało się ponad 30 bloków elektroniki spełniającej wyśrubowane kosmiczne wymagania.

Projekt zrealizowało konsorcjum ASIM, na czele którego stanęła duńska spółka Terma – główny wykonawca techniczny. Realizacja projektu kosztowała niemal 40 mln euro, zajęła w sumie 10 lat, a w pracach brało udział 100 specjalistów z Danii, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Polski. W skład konsorcjum weszli również: Instytut DTU Space z Kopenhagi (w roli lidera naukowego) oraz Uniwersytet w Bergen, Uniwersytet w Walencji, OHB Italia oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Pierwsze dokumenty zawierające wymagania i specyfikacje zostały opracowane przez konsorcjum MXGS i dostarczone do ESA do przeglądu SRR w 2008 roku. W 2018 roku wystartowała rakieta Falcon-9, na której pokładzie został umieszczony instrument naukowy, nad którym pracowaliśmy.

W skład aparatury ASIM wchodziły dwa instrumenty pomiarowe:

  • MMIA (ang. Modular Multi-Imaging Assembly, czyli zestaw kamer optycznych), który ma za zadanie wykrywać i obserwować zjawiska zwane chwilowymi zdarzeniami świetlnymi (Transient Luminous Events – TLE);
  • ASIM – MXGS, urządzenie zbierające dane na temat niewidocznych dla ludzkiego oka rozbłysków promieniowania).

Dzięki pozyskiwanym przez kosmiczne obserwatorium danym naukowcy na Ziemi będą w stanie badać zależności między widowiskowymi zjawiskami świetlnymi, a niewidocznymi dla oka rozbłyskami promieniowania gamma.

image20

Poznaj Creotech Instruments

Kultura myślenia o przyszłości, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i nieustanne przesuwanie granic doprowadziła nas tutaj.

pexels-photo-5668870
Zawsze wspieramy naszych Partnerów w realizacji ich projektów

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt
ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.