Nanosatelitarna konstelacja optoelektronicznego rozpoznania obrazowego PIAST

Creotech-HYPERSAT-notka

Projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites) realizowany jest przez konsorcjum podmiotów związanych z sektorem kosmicznym: Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego, Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Scanway Sp. z o.o. oraz PCO S.A.

Celem projektu jest zaprojektowanie, skonstruowanie i  rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych “PIAST” do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego i zademonstrowanie zdolności do pozyskiwania zobrazowań w rozdzielczości rzędu 5 m, prowadzenia manewrów orbitalnych oraz do obniżenia wysokości orbity.

Projekt oparty jest na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat rozwijanej w Creotech Instruments.

Satelity zostaną zintegrowane w Polsce przez Creotech Instruments S.A., wykonane w polskich technologiach (platforma, napęd, AOCS, teleskopy, urządzenia laserowe – z zapewnieniem „skalowalności w górę” do mikrosatelitów) i sterowane z terytorium Polski. Opracowane zostaną algorytmy zwiększania rozdzielczości zobrazowania poprzez numeryczne składanie zdjęć ze współdziałających ze sobą satelitów.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SZAFIR.

Okres realizacji projektu: 01.06.2021 – 31.05.2025

Całkowity koszt realizacji projektu (konsorcjum): 70 159 890 zł

Wartość dofinansowania dla Creotech Instruments: 23 373 051 zł

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.