Projekt QuantERA

creotech-quantera

New imaging and control solutions for quantum and metrology

„New imaging and control solutions for quantum and metrology” to projekt, którego celem jest zaprojektowanie, wykonanie prototypu i walidacja nowej superczułej kamery dostosowanej do wymagań odczytu i sterowania kubitami w systemach atomowych. Opracowana kamera, wraz z dedykowanym systemem sterowania, będzie kluczowym urządzeniem umożliwiającym realizację zaawansowanych algorytmów kwantowych, operacji na wielu kubitach i wdrożenie protokołów korekcji błędów w procesorach kwantowych opartych na architekturze zimnych atomów lub pułapek jonowych. W proponowanym projekcie kamera zostanie zaimplementowana w dwóch eksperymentach z kubitami w postaci zimnych atomów, pozwalających na walidację założeń projektowych i działania prototypu.

W pierwszej aplikacji zaimplementowana zostanie nowatorska technika detekcji stanu kubitów o ultra-niskiej latencji, z wykorzystaniem badania populacji stanów energetycznych atomu strontu, zarówno poziomu 3P0 jak i 3P2. W drugiej aplikacji nowa kamera i system sterowania zostaną poddane walidacji w nowatorskim projekcie hybrydowego zegara atomowego, którego celem jest radykalna poprawa jego krótkoterminowej stabilności. Projekt NImSoQ będzie realizowany w ścisłej współpracy inżynierów elektroników i fizyków eksperymentalnych przy wspólnym wysiłku środowisk przemysłowych i badawczych.

Całe przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu QuantERA European Research Area Network (ERA-NET) Cofund, we współpracy z niemieckim Instytutem Optyki Kwantowej im. Maxa-Plancka i chorwackim Instytutem Fizyki w Zagrzebiu. Creotech Instruments SA. występuje w roli lidera konsorcjum projektu i odpowiada za przygotowanie projektu, a następnie prototypu urządzenia wraz z systemem kontrolnym. Pozostali konsorcjanci są odpowiedzialni za zdefiniowanie parametrów i wymagań dla projektowanych rozwiązań oraz przeprowadzenie eksperymentów, demonstrujących działanie kamery.

Realizacja projektu stanowi ważny kamień milowy na drodze do komercjalizacji technologii kwantowych opartych na zimnych atomach i spułapkowanych jonach.

Czas trwania projektu: 36 miesięcy

Wartość projektu (konsorcjum): EUR 1 133 308,24

Wartość dofinansowania: EUR 355 000,00

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu QuantERA European Research Area Network (ERA-NET) Cofund.

 

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.