Maxar Technologies to wiodący, globalny dostawca rozwiązań z zakresu obserwacji Ziemi. Jako właściciel i operator konstelacji satelitarnej WorldView, firma każdego dnia pozyskuje wysokiej rozdzielczości zobrazowania satelitarne ponad 3 mln km2 powierzchni naszej planety. Satelity Maxara gromadzą zdjęcia o rozdzielczości do 30 cm, z dokładnością co najmniej 5 metrów CE90, co oznacza, że 90 procent wszystkich zdjęć i produktów pochodnych WorldView osiągnie dokładność poziomą względem faktycznego położenia zobrazowanych obiektów na powierzchni Ziemi rzędu 5 metrów lub lepszą.
Firma na przestrzeni 20 lat zgromadziła w swoim repozytorium 110 petabajtów danych, które, aktualizowane każdego dnia o nowe kolekcje, oferują użytkownikom ogromną ilość informacji dotyczących zmian zachodzących na powierzchni Ziemi, pomocnych w podejmowaniu decyzji biznesowych. Firma pracuje też nad nową generacją satelitów, które od roku 2021 tworzyć będą konstelację WorldView Legion. Nowa konstelacja pozwoli znacząco zwiększyć ilość i dostępność danych dotyczących kluczowych obszarów powierzchni Ziemi, umożliwiając szybkie analizowanie danych, i to w ogromnej skali.
Creotech Instruments S.A., największa firma polskiego sektora kosmicznego, jest liderem projektu CreoDIAS, w ramach którego gromadzi i umożliwia przetwarzanie danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Dzięki partnerstwu z firmą Maxar użytkownicy z sektora publicznego w Polsce uzyskają zarówno bezpośredni, jak i pośredni – poprzez platformę CreoDIAS – dostęp do wysokiej jakości zobrazowań Ziemi i innych produktów firmy Maxar.
Będzie to możliwe dzięki umowie, którą Creotech zawarł z Allies Incorporated, firmą udostępniającą przede wszystkim sektorowi publicznemu w Polsce zobrazowania pochodzące z konstelacji Maxara. Dzięki temu porozumieniu Creotech będzie w stanie oferować swoim klientom rozwiązania oparte na najbardziej precyzyjnych danych satelitarnych dostępnych na rynku komercyjnym. Dane będą pomocne m.in. w reagowaniu na klęski żywiołowe, badaniu stanu środowiska naturalnego i tworzeniu trójwymiarowych map.
„Ponieważ mamy teraz możliwość dostarczania zobrazowań satelitarnych Maxara, produkty które oferujemy będą jeszcze dokładniejsze, a tym samym bardziej użyteczne” – mówi Krzysztof Mysłakowski, kierujący Satellite Data Division w Creotech Instruments S.A. „Użytkownicy z sektora publicznego będą mogli zamawiać zobrazowania wysokiej rozdzielczości dla określonych obszarów, aby dokładnie i na bieżąco monitorować zachodzące zmiany, takie jak choćby poziom wody w jeziorach i rzekach, lub będą w stanie przewidywać nadchodzącą suszę. Pozwoli to służbom publicznym z wyprzedzeniem podejmować środki zapobiegawcze, a w razie zaistnienia sytuacji nadzwyczajnej szybko podejmować działania zaradcze” – dodaje Mysłakowski.
Nowa jakość dla użytkownika końcowego
Firma Creotech Instruments S.A. jest liderem projektu budowy platformy CreoDIAS, zaawansowanego centrum bazodanowego, w ramach którego świadczone są usługi dostępowe, m.in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Stale gromadzone na platformie zobrazowania pozwalają, m.in. monitorować rzeczywistą wielkość pól uprawnych i oceniać jakość gleby. Umożliwiają też dokładne obserwacje akwenów wodnych, analizowanie poziomu zalesienia i składu drzewostanu. Pozwalają jednocześnie analizować potencjalną efektywność pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Listę potencjalnych sposobów wykorzystania danych satelitarnych ogranicza jedynie pomysłowość przedsiębiorców.
Przewagą zobrazowań wykonywanych przez satelity Maxara jest zaś znacznie wyższa rozdzielczość i precyzja. Obydwa zbiory danych są wobec siebie wysoce komplementarne.
„Połączenie tych dwóch uzupełniających się źródeł danych stworzy zupełnie nową jakość dla użytkownika końcowego” – mówi Krzysztof Mysłakowski – „Otrzymają oni wydajne narzędzie, które pozwoli kontrolować np. dziką urbanizację, monitorować natężenie ruchu morskiego lub samochodowego oraz umożliwi stworzenie praktycznych systemów zarządzania ruchem.”
Dane z potencjałem
„Potencjał wpływu zobrazowań satelitarnych wysokiej rozdzielczości na gospodarkę jest ogromny. Od obserwacji i optymalizacji upraw, po zapobieganie szkodom górniczym oraz nadzór nad dużymi inwestycjami budowlanymi. Dzięki współpracy z Maxarem dane satelitarne o najwyższej możliwej dla zastosowań cywilnych rozdzielczości będą łatwo dostępne dla polskich odbiorców rządowych” – mówi Jacek Kosiec, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
„W Maxarze wierzymy, że odpowiedzi na niektóre z najbardziej palących problemów świata są w naszym zasięgu, jeśli tylko zdołamy spojrzeć na nie z szerszej, bardziej całościowej perspektywy. Trudno o lepsze remedium na ten deficyt wiedzy niż szerokie wykorzystanie danych pozyskiwanych z ziemskiej orbity” – mówi Andy Stephenson, Dyrektor ds. Strategicznych Europejskich Programów Międzynarodowych w Maxar. „Dane satelitarne to potężne narzędzie, które może nie tylko wspierać wzrost gospodarczy, ale także poszerzać naszą wiedzę na temat skali degradacji środowiska i pomóc nam spojrzeć na dynamikę zmian zachodzących na Ziemi z nowej perspektywy. Dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z godnymi zaufania partnerami, takimi jak Creotech, którzy wspierają nasze inicjatywy na lokalnych rynkach.”
***
Creotech Instruments S.A. (CTI) To spółka założona przez grupę wybitnych polskich naukowców. Firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów przelatujących w jej pobliżu oraz tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instruments wyspecjalizował się także w produkcji oraz dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.
Dodatkowych informacji udziela:
Dawid Michnik, tel.: +48 603 504 709, dawid.michnik@creotech.pl
Maxar jest zaufanym dostawcą rozwiązań i prekursorem w zakresie obserwacji Ziemi i infrastruktury kosmicznej. Dostarcza klientom rządowym i komercyjnym unikalne produkty, dzięki którym mogą oni śledzić, rozumieć i reagować na zmiany na naszej planecie, a także świadczyć usługi w zakresie szerokopasmowej łączności globalnej oraz w coraz bardziej zaawansowany sposób korzystać z przestrzeni kosmicznej. Wyjątkowe podejście firmy łączy w sobie dziesiątki lat kompleksowych doświadczeń w dziedzinie misji kosmicznych z oferowaniem sprawdzonych narzędzi dla celów związanych z obronnością, jak i działalnością komercyjną. We wdrażaniu rozwiązań i dostarczaniu informacji Maxar jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o szybkość oraz skalę działania, a także efektywność kosztową. 5800 pracowników Maxara, działających w 30 lokalizacjach na świecie, wykorzystuje potencjał przestrzeni kosmicznej do tego, by pomagać swoim klientom budować lepszy świat. Maxar jest obecny na giełdach w Nowym Jorku i Toronto pod oznaczeniem MAXR. Więcej informacji dostępnych na www.maxar.com.
Kontakt:
Paweł Ziemnicki, Dyrektor Działu Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w Allies Incorporated Sp. z o.o.;
tel.: +48 609 314 900,
pz@allies.com.pl