virgin-2721333_1920

Projekt Sample

Zagadnienie

Nieustannie dostarczane na Ziemię dane, które pomagają przewidzieć gwałtowne i groźne zjawiska meteorologiczne, badać stan roślinności, przemieszczanie się obiektów, określać np. możliwość występowania osuwisk na terenach górniczych, mogą służyć również do tworzenia map bezpieczeństwa ruchu lotniczego w okolicy lotnisk.

Rozwiązanie

Innowacyjny w skali świata system będzie zasilany w wysokorozdzielcze dane satelitarne (Earth Observation) uzyskiwane metodami fotogrametrycznymi, a także wszelkie informacje z aktualnych bazy danych o przeszkodach lotniczych. Będzie wykorzystywany zarówno w lotnictwie załogowym i podczas operacji śmigłowcowych (np. HEMS), jak i w lotach bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

Wykrywanie przeszkód lotniczych – zautomatyzowana baza eTOD (Electronic Terrain and Obstacle Database) dla lotnictwa.

Projekt sponsorowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i realizowany we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i spółką AP-TECH, którego celem było zaprojektowanie i wdrożenie zaawansowanego systemu do precyzyjnego wykrywania i monitorowania przeszkód lotniczych, pozwalającego również na analizę ryzyka oraz automatyczną notyfikację. SAMPLE przeznaczony jest do wykrywania przeszkód lotniczych na wybranym obszarze w otoczeniu lotnisk, zgodnie z wymaganiami Aneksu 15 ICAO. System jest również przeznaczony do wykonywania analiz przed lotem w operacjach bezzałogowych statków powietrznych lub operacjach śmigłowcowych (np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Podstawowa funkcjonalność SAMPLE oparta jest na integracji danych dotyczących przeszkód wykrytych przy użyciu wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych z danymi i informacjami pozyskanymi z innych źródeł, w tym dotyczącymi niestrzeżonych lądowisk monitorowanych za pomocą ulepszonego systemu HRESS firmy AP-TECH opartego na ciągłym monitoringu wideo.

Pełny zakres funkcjonalności systemu SAMPLE obejmuje:

  • Automatyczne lub półautomatyczne generowanie i aktualizacje bazy eTOD w standardowych formatach stosowanych w lotnictwie
  • Trójwymiarową wizualizację informacji o pokryciu terenu i przeszkodach lotniczych w monitorowanym/nadzorowanym obszarze
  • Monitorowanie i nadzór nad operacjami lotniczymi i lotami bezzałogowych statków powietrznych w trybie BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku, w czasie rzeczywistym pod kątem wykrytych i monitorowanych przeszkód, przy wykorzystaniu technologii ADS-B i MLAT oraz radaru z automatyczną notyfikacją zdarzeń, analizą i raportowaniem
  • Integrację z wyspecjalizowanymi systemami PAŻP i ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego)

System jest również przeznaczony do analizy powierzchni terenu i wykrywania przeszkód na obszarach operacji bezzałogowych statków powietrznych, wspierając analizę ryzyka przed lotem (SORA) i zwiększając bezpieczeństwo lotu, zwłaszcza w trybie BVLOS. SAMPLE może być również wykorzystany komercyjnie poza lotnictwem, na przykład w celu wspierania badań pola widzenia (LOS) wykonywanych przez operatorów telekomunikacyjnych do celu planowania połączeń radioliniowych.

image20

Poznaj Creotech Instruments

Kultura myślenia o przyszłości, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i nieustanne przesuwanie granic doprowadziła nas tutaj.

pexels-photo-5668870
Zawsze wspieramy naszych Partnerów w realizacji ich projektów

Skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt
ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.