Innowacyjna autonomiczna kamera do monitorowania obiektów bliskich Ziemi

camera-projekt

Celem niniejszego projektu jest opracowanie innowacyjnej kamery opartej na czujniku sCMOS do profesjonalnych zastosowań astronomicznych. Parametry kamery dobrane są w ten sposób, aby znalazła naturalne zastosowanie w systemach SST jako europejska alternatywa dla kamer amerykańskich.

Wartością dodaną proponowanej kamery w stosunku do rozwiązań dostępnych na rynku będzie:

  • zaawansowany system operacyjny wewnątrz kamery – Linux, umożliwiający autonomiczne działanie kamery
  • możliwość dostosowania kamery do własnych potrzeb poprzez udostępnienie użytkownikowi zasobów programowalnych (FPGA i procesor wbudowany) kamery.

W projekcie tym wykorzystane zostanie wieloletnie doświadczenie Creotech Instruments S.A. w tworzeniu systemów opartych na FPGA oraz w projektach kamerowych.

Wprowadzenie przetwarzania danych z czujnika w kamerze będzie nie tylko nowością produktową, ale także istotną przewagą konkurencyjną. Planowane zastosowanie nowoczesnych czujników sCMOS zwiększy efektywność kamery w stosunku do używanych powszechnie czujników CCD i uprości znacząco system zasilania oraz chłodzenia kamery.

Równolegle do procesu projektowania i prototypowania kamery opracowane i wykonane zostaną prototypowe stanowiska testowe, pozwalające na kontrolę procesu wytwarzania oraz weryfikacji parametrów zarówno poszczególnych komponentów kamery, jak i całego urządzenia.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Szybka Ścieżka dla Mazowsza.

Wartość projektu: 7 324 078,15 zł

Wartość dofinansowania dla Creotech Instruments: 5 466 709,70 zł

     

ico_newsletter Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wiadomości:
ico_newsletterDziękujemy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.